Fúzatá dáma: Narodila sa s ochlpením na tvári a pestovala si dlhú bradu. Napriek tomu sa jej nápadníci len tak hrnuli

Článok

Ako fúzaté dámy sa označovali tie ženy, ktoré v cirkusoch a na vystúpenie podobného razenia predvádzali svoje ochlpenie na tvári. Za ich výzoru mohol hirzutizmus, teda vysoká miera ochlpenia na miestach ženského tela, kde sa normálne nevyskytuje. Rodičia ju predali do cirkusu, keď jej bol len rok Zrejme najznámejšou fúzatou dámou bola Annie Jones.

Narodila sa vo Virgínii 14. júla 1865 rodičom, ktoré taky na brade zdobilo pár fúzov. Avšak vzhľad ich rovnako postihnuté dcéry sa im aj tak nepáčil. Ako mnoho ľudí, ktorí mali nejaké potomkov s abnormalitou, sa aj oni rozhodli vziať osud svojho potomka do svojich rúk.

A tak vyhľadali najväčšieho šoumena P. T. Barnuma a svoju fúzatou dcéru mu ukázali. Bolo jej len niečo málo cez rok, keď s ňou odcestovali do New Yorku. V cirkuse, kde bola prezentovaná ako chlpaté dieťa, mala ohromný úspech. Čoskoro jej matka podpisovala zmluvu na tri roky s týždenným platom 150 dolárov.

Annie si už odmala pestovala bradu aj dlhé vlasy. Ako rástla, začala pracovať na svojom čísle, pretože sa neuspokojila s tým, že na ňu budú diváci len zízať.

Aj napriek brade pôsobila žensky

Začala byť známa pre svoj hudobný talent, hru na mandolínu a láskavé vystupovanie. Divákov oslovovala aj tým, že sa obliekala v kontraste so svojím tvárou veľmi žensky. Nosila módnych šaty, ktoré jej pristali. Táto vizáž zafungovala a Annie sa stala jednou z najpamätnejšia Barnumových koní. V šestnástich sa prvýkrát vydala. Manželstvo trvalo pätnásť rokov, potom sa rozpadlo.

So svojím druhým mužom cestovala po Európe a ako nezávislá umelkyňa si zarábala svojimi vystúpeniami. Keď jej manžel náhle zomrel, vrátila sa späť do cirkusu.

V roku 1902 Annie ochorela tuberkulózou a 22. októbra zomrela vo veku tridsiatich siedmich rokov.

zdroj:arnie

today

Odporúčané profily

Profilová fotka
Rita Ora
Profilová fotka
Alessandra Ambrosio
Profilová fotka
Martin JAKUBEC