Láka vás predstava zberateľstva? Známky môžete samozrejme zbierať pre zábavu, možno na nich ale aj zarobiť. Nemusíte byť hneď odborníkom na filateliu, a napriek tomu môžete vytvoriť hodnotnú zbierku. Ako na to, aby mala vaša zbierka známok naozajstnú cenu?

Zbieranie poštových známok je tradičným hobby, a to najmä na Slovensku. Už v dobe prvej republiky sa tento odbor stal veľmi populárnym a zberatelia svojim koníčkom aktívne žili tiež v socializme. Aj dnes má filatelistika mnoho priaznivcov – na internetových aukciách ľahko zoženiete základ svojej prvej zbierky či tu naopak môžete predať známky, ktoré už v zbierke nechcete alebo nepotrebujete.

prečítaj si aj: Aký problém mala Cludia Shiffer

Začiatok zbierky a pravidlá katalogizácia

Aby malo vaše zberateľské snaženie aj investičné význam, musíte zbierku riadne viesť. Ak začínate, vyberte si obdobie, motív alebo lokálne pôvodnosť určitého okruhu známok. Neskôr potom budete mať ucelenú zbierku známok napríklad z Nového Zélandu alebo z obdobia 2. svetovej vojny. Po získaní novej známky vás čaká katalogizácie, teda zapísanie predmetu do vášho zbierkového súpisu.

Pri každom predmete by ste mali zaniesť základné informácie (od koho a kedy ste známku získali, aká je jej história, aká bola cena atď.), Opis prípadných vád (podľa nich sa dokáže známka identifikovať medzi inými z rovnakej série) a najlepšie aj odfotografovať . Starostlivo katalogizovanú zbierka má oveľa väčšiu hodnotu ako dve krabice známok po dedovi, aj keby v nich boli neobjavené klenoty. Naopak zbierky bez súpisu a informácií majú len minimálnu kúpnu cenu.

Cenu ovplyvňuje aj kvalita známky

Aby ste vytvorili čo najhodnotnejšie zbierku, kupujte či vymieňajte známky v čo najlepšej kondícii. Najlepšie kúsky, ktoré nikdy nikto na list nenalepili, majú všetky zúbky a lep, sa označujú ako **. Ak je lep nedokonalý alebo chýba, označí sa kvalita známky len raz hviezdičkou. Známky, ktoré boli použité k svojmu poštovému účelu, sa označujú kolieskom s bodkou – ☉. Známky poškodené, bez zúbkov alebo potrhané sa väčšinou nezbierajú, mávajú samozrejme oveľa nižšiu až nulovú cenu. Cenu známky samozrejme ďalej určuje jej vzácnosť a veku. S určením týchto parametrov vám pomôžu filatelistické katalógy alebo návšteva skúsenejšieho kolegu. Konečná suma sa však môže meniť podľa momentálnej dopytu na trhu.

Známky ako alternatívna forma investície

Zberateľstvo býva väčšinou skôr koníčkom než investičnou príležitosťou. Ale s detailne katalogizovanú zbierkou plnú kvalitných známok pri predaji určite môžete získať zaujímavú sumu. Veď známky sa za alternatívnu investíciu považujú už 100 rokov. Za posledných 10 rokov navyše narástla cena niektorých dostupných známok aj trikrát. Využite svoj koníček i ako finančný prilepšenie a spojte tak príjemné s užitočným. Poznáte niekoho, kto zbiera známky?