2922

Victoria Abril

Vek:
60
Narodenie:
4. 7. 1959 , Madrid, Španielsko
Znamenie:
RAK
Výška:
159
29
Victoria Abril

Victoria Abril,

Keď jej bol rok, otec zomrel. Ako osemročná začala študovať klasický tanec u Any Lazarovej a od štrnástich rokov sa venovala baletu.

Roku 1975 hosťovala v populárnom TV relácii Un, dos, tres respond otra vez (Jedna, dva, tri, odpovedz ešte raz), ktorý následne sama moderovala rovnako tak ako ďalšie relácia 625 líneas (1977, 625 liniek).

Od pol. 70. rokov zbierala herecké skúsenosti pred film. kamerou a na divadle ako členka súborov Tirsa de Molina a Luisa Prendes. Záujem film. a TV tvorcov o nej vzrástol počas 80. rokov, kedy sa vo svojej vlasti stala jednou z najpopulárnejších mladých herečiek. Do medzinárodného povedomia ju uviedol zejm. Režisér Vicente Aranda, ktorý v nej našiel pôvabnú protagonistku mnohých svojich filmov; za úlohu manželky potulného zlodeja v snímke El Lute, choď alebo chcípni obdržala cenu na MFF v San Sebastiane 1987 a úlohou mladej vdovy Luisy v melodráme Milenci si vyslúžila Strieborného medveďa na MFF v Berlíne 1991.

Presadila sa aj v zahraničí, hlavne. Vo Francúzsku, kde sa dokonca rolí žiarlivé milenky Belly z psychologickej drámy Mesiac v kanáli (r. J.-J. Beineix) uchádzala o Cézara 1983, na ktorého bola znovu navrhnutá o rok neskôr za postavu krásne kleptomanky Patty v dráme z väzenského prostredia Účet (r. D. Amar).

K zvýšeniu jej svetovej popularity prispel v poslednej dobe režisér Pedro Almodóvar, v ktorého milostnej komédii Spútaj ma! vytvorila ústredný part herečky druhoradých filmov Maríny a ako TV hlásateľka Rebecca, ktoré komplikuje život dávnej trauma, zaujala v jeho melodramatické komédii s kriminálnou zápletkou Vysoké podpätky.

Za úlohu vo filme Nikto o nás nemôže hovoriť, keď sme mŕtvi (r. A. Diaz Yanes) bola ocenená Striebornú mušlí na MFF v San Sebastiane 1995.