1805

Taylor Swift

Vek:
29
Narodenie:
13. 12. 1989,Reading, Pensylvánie, USA
Znamenie:
STRELEC
Výška:
178
917
Taylor Swift

Taylor Swift,

sa narodila 13. december 1989 v americkom štáte Pennsylvánií, Reading. Taylor Swift je americká speváčka a textárka.  Má mladšieho brata Austina, ktorý študoval na prestížnej katolíckej univerzite University of Notre Dame v Indii. Nepochádza z hudobnej rodiny, jej otec Scott Kingsley Swift je finančným poradcom a matka Andrea je ženou v domácnosti. Svoje detstvo strávila na farme, kde sa pestovali vianočné stromčeky. Navštevovala súkromnú The Wyndcroft School. Keď mala 9 rokov jej celá rodina sa presťahovala do mesta Wyomissing, kde navštevovala miestnu základnú a neskôr aj strednú školu Wyomissing Area Junior/ High School. Vo svojich 9 rokoch sa začala zaujímať o hudobné divadlo , kde časom vystupovala v štyroch muzikáloch v produkcii Berks Youth Theatre Academy. Začala absolvovať lekcie herectva vďaka ktorým sa veľmi zlepšila. Jej vzor bola Shanii Twain, vďaka nej sa začala zameriavať na country hudbu. Cez víkendy často vystupovala na miestnych festivaloch a hudobných udalostiach. Keď mala Taylor  Swift 12 rokov, miestny hudobník a opravár počítačov Ronnie Cremer ju naučil hrať na gitaru a dal jej základy k písaniu vlastných pesničiek.  Onedlho napísala svoju prvú pesničku „Lucky You“.

V roku 2003 s podporou jej rodičov začala spolupracovať s new yorským hudobným manažérom Danem Dymtrowem. Súčasťou kampane „vychádzajúcich hviezd „ bola spolupráca s módnou spoločnosťou Abercrombie & Fitch a Taylořina. Taylorina pieseň bola zahrnutá v albume  Maybelline Cosmetics. Vďaka tomu spoznala veľa významných hudobných vydavateľov. Taktiež spievala na prezentácii RCA Records, kde mohla predviesť svoje vlastné piesne. Hneď potom dostala ponuku na rozvoj svojej vlastnej kariéry.  Časom sa musela zas presťahovať aj s rodinou a to kvôli ocovi , ktorého premiestnili do Naschvillské investičnej pobočky investičnej banky Meril Lynch. Rodina sa teda presťahovala do mesta Hendersonville v Tennessee. Taylor musela prestúpiť na miestnu školu a po dvoch rokoch prešla na súkromnú kresťanskú školu Aaron Academy, ktorá jej umožňovala domácu výučbu. Taylor bola veľmi nadaná a preto ukončila školu o rok skôr v roku 2008.

Naschvill jej priniesol veľa kontaktov, zoznámila sa s významami hudobníkmi a textármi ako napr. Troy Verges, Brett James, Mac Anally a ďalší. Nadviazala dlhodobú spoluprácu s country textárkou  Liz Rose, ktorá neskôr pre ňu napísala desiatky piesni , ako napríklad song „You Belong with Me“, ktorý získal cenu Grammy. Taylor neskôr podpísala zmluvu s vydavateľstvom Sony/ATV Music Publishing a vo svojich štrnástich rokoch sa tak stala najmladšia pesničkárka pôsobiaca pod týmto vydavateľstvom. K ďalšiemu kroku jej kariéry jej pomohlo vystupovanie v The Bluebird Café, kde si ju všimol Scott Borchettu. Konateľ  spoločnosti Dreamworks Records, ktorý v tej dobe pracoval na prípravách vlastného vydavateľstva Big Machene Records. Taylor sa stala jednou z prvých umelkýň , ktoré s ktorou uzavrel zmluvu. Dokonca Taylorin otec za investoval do Big Machene Records a to tak že kúpil 3% z podielu. Krátko po podpísaní kontraktu začala s prípravou svojho vlastného prvého študijného albumu „ Taylor Swift“.Album vyšiel 24. októbra 2006 a všetky piesne si napísala sama. Ako producenta si vybrala Nathana Chapmana, ktorý jej produkoval jej vlastne demo album. Všetkých jej 5 singlov „Tim McGraw“,“Teardrops on My Guitar“,“Our Song“,“Picture to Burn“,“Should’ve Said No“ bolo ocenených platinovými doskami. Album malo obrovský úspech a za viac ako sedem predaných dosiek bolo ocenené siedmimi platinami. Úspešná bolo nie len v USA ale aj v Kanade, Austrálii a Veľkej Britani. 11. Novembra 2008 vydala druhé album s názvom „Fearless“. Z celkovo 13 piesni si  5 napísala sama. Tento album sa stal obrovským hitom a s 3,2 miliony predaných kusov sa v USA stalo najpredávanejším albumom roka 2009, celosvetovo v tom istom roku obsadilo štvrté miesto.  Na 52 predávaní cien Grammy konanom 31. Januára  2010 získalo album Fearless cenu v kategórii Album roka. Pre film Životná šanca (2013) zložila pesničku spolu s hudobníkom Jackem Antonoffem a to pieseň  „Sweeter Than Fiction“. Získala nomináciu v kategórii Najlepšia filmová pieseň. Taylor sa nesmierne darilo vo vydávaní albumov. Počas nasledujúcich rokov vydala niekoľko albumov a zúčastnila sa aj niekoľko svetových turné. Najbližšie jej turné bolo zahájené 8. mája 2018

https://www.instagram.com/tv/B6at1bejNxR/?utm_source=ig_web_copy_link