2602

Simon Ammann

Vek:
38
Narodenie:
25. 6. 1981 , Grabs, Švýcarsko
Znamenie:
RAK
Výška:
173
20
Simon Ammann

Simon Ammann,

sa narodil v Grabs, ale vyrastal v malej dedinke Unterwasser. Hovorí, že Unterwasser je nebo na zemi a že tu raz určite chce bývať. Momentálne býva v Schindellegi, kde trénuje aj s celým národným tímom, ale veľa času stále trávia vo svojom rodnej dedinke Unterwasser s rodičmi. Ako malý musel Simon pomáhať rodičom s ich farmou. Nemali vôbec žiadnu televíziu a tak Simon začal so športom, aby mal čo robiť. Pár kilometrov od Unterwasser je malý skokanský mostík. Simon si prvýkrát skočil vo veku 10 rokov a všetkým ukázal aký má obrovský talent. Simon mal pre skákanie na lyžiach výbornú psychiku i postavu a od začiatku si skákanie zamiloval. Ako hovorí, je neskutočne šťastný, že začal sa skoky a nič ho nemôže naplniť práve tak ako tento šport.

Simonov prvý veľký úspech prišiel roku 1997 vo veku 16 rokov vo Svetovom pohári. Roku 1998 postúpil z kvalifikácie do Olympijských hier v Nagane kde skončil 35. Pred Zimnými olympijskými hrami roka v Salt Lake City sa zranil, avšak hier sa zúčastnil a všetkých prekvapil. Vyhral zlatú medailu ako v skoku na malom mostíku, ako aj na veľkom. Bol druhým skokanom, ktorý dokázal vyhrať na oboch mostíkoch zlatú medailu. Po Olympijských hrách v Salt Lake City sa stal Simon vo Švajčiarsku veľkou hviezdou a dokonca bol mnohokrát pozývaný do Amerických talk show. Tiež zvíťazil na \ „Holmenkollen ski festival \“ v roku 2002 a 2007. Objavil sa aj na Olympijských hrách v Turíne, kde ale žiadnych väčších úspechov nedosiahol.

Od roku 2006 študuje elektrotechniku a informatiku. Vo februári roku 2007 vyhral na veľkom mostíkov v Sappore. O Simonovi médiá často tvrdia, že vyzerá ako Harry Potter, ale to sa Simonovi osobne nepáči. Jeho priatelia a fanúšikovia hovoria že je Simon otvorený veselý a skromný človek. Medzi skokanov je veľmi obľúbený, reportérom vždy rád odpovedá na otázky a fanúšikom rozdáva podpisy.