1259

Roman Abramovič

Vek:
52
Narodenie:
24. 10. 1966 , Saratov, Rusko
Znamenie:
ŠKORPIÓN
Výška:
178
-158
Roman Abramovič

Roman  Abramovič,

Narodil sa 24. Októbra 1966 v Saratově, už po 18 mesiacoch však stratil svoju matku, ktorá zomrela na otravu krvi. O tri roky neskôr  po nehode na stavbe zomrel aj jeho otec a malej siroty sa ujal strýko z otcovej strany. Vďaka svojmu strýkovi sa  prvýkrát dostal k čiernemu zlatu, pretože pracoval v ropnom priemysle, v autonómnej republike Komi na severe Ruska.

Svoje štúdium v meste Uchta osalo prerušené, pretože sa mal na dva roky dostať do armády. Po návrate žil v Moskve s jeho prvá manželka Oľga, študovala na petrochemickom ústave a urobil koleciu na výrobu hračiek, ako sú plastové kačice. O chvíľu neskôr však už začal obchodovať s ropou. V roku 1992, dokonca bol vyšetrovaný, keď doslova zmizol vlak plný ropy. Neskôr ho však v tomto prípade oslobodili. Do skutočnej elity v obchode s ropou sa Abramovič dostal až v roku 1995, keď sa spojil s  Borisom Berezovským. Spolu využívajú zlú finančnú situáciu s Borisom Jeľcinom pred voľbami a poskytuje mu úver v  hodnote 100 miliónov eur  a kúpil Sibněft, štátna ropna spoločnosť, ktoré v tom čase mal hodnotu miliardu. Spojenie s Jeľcinom sa mu zúročilo aj v tom, že sa dostal do „vnútorného kruhu“  Kremľa a získal cenné kontakty.

Abramovič, však neinvestoval len do ropy. Investoval do hliníka a vďaka spojeniu s Olegom Deripaskom vytvorili druhý najväčší podnik , a stal sa druhý najväčší výrobca hliníka na svete. V roku 1998 došlo v Rusku k hospodárskej kríze, Abramovič naozaj  nemal čo ľutovať. Jeho ropa a suroviny  boli vždy  potrebné na svete rovnako,ako aj v Rusku.V tom čase už miliardár začal v roku 1999 aj na ceste politickej kariéry, keď sa stal zástupcom v Dumy pre Čukotku. Zlé jazyky hovoria, že preto, aby získal imunitu.O rok neskôr sa stal v regióne, kde sa začali rozsiahle charitatívne aktivity, dokonca guvernér. V tej chvíli   tiež stál v čele Sibněftu sám, Boris Berezovsky, v strachu z nového prezidenta Putina  radšej odišiel z Ruska. Ako sa ukázalo v prípadoch niektorých iných oligarchov, dobre urobil. Jeho akcie od neho kúpil len Abramovič.

Abramovičove vzťahy s Putinom boli dobré, avšak,aj on si uvedomil, že prezident predstavuje trvalé nebezpečenstvo, a zo dňa na deň môže zmeniť všetko. Preto sa začal z Ruska pomaly sťahovať a predávať svoje akcie. Okrem Sibněftu, kde svoj vklad predáva Gazprom za $ 13 miliárd eur, a tak isto aj v ruskej spločnosti na výrobu Hliníka,alebo leteckej spoločnosti Aeroflot. Jeho novým cieľom sa stala Veľká Británia, v rusku, však investoval napríklad do stavebných pozemkov v Moskve.

Abramovičovo nového podnikania je prekvapujúce. V roku 2003 kúpil v Anglicku zadlženú Chelsea, club, ktorý patril k tradične väčším klubom, ale v tom čase len pobehoval v tieni Manchester United alebo Arsenal. Celká hodnota transakcie aj s dlhom bol okolo 150 miliónov dolárov

Táto suma však zďaleka nie je konečná. Ako drak „Chelski,“ ako podľa ruských majiteľov  tímu s názvom, na novom trhu a začali kupovať všetko stratégovi Mourinhovi, tréner tímu  bol veľmi spokojný.  Výsledok prišiel takmer okamžite, tím päťdesiat rokov po tom, keď vyhral titul a potom sa mu bránil. Iba víťazstvo v champions League stretne tím na korunováciu za najlepší klub na sveta. Mohlo by sa zdať, že Abramovič má Chelsea len ako hračku,že nevie, čo robiť s peniazmi. On sám však tvrdí, že by v priebehu niekoľkých rokov kupil aj ďalšie kluby.Roman Abramovič je v roku 2007 hodnotený ako 16. najbohatší človek na planéte, jeho majetok sa odhaduje na 18.7 miliárd dolárov. Zatiaľ čo v Rusku sa snažili  byť nenápadný po presídlení na ostrovoch sa neboja dať svoj majetok najavo. Vlastní napríklad, superluxusnú jachtu a lieta v súkromných lietadlách. V súčasnosti žije s manželkou Irinou, bývalá letuška. A má celkom päť potomkov.