2015

Róbert Petrovický

Vek:
45
Narodenie:
26. 10. 1973 , Košice, Československo
Znamenie:
ŠKORPIÓN
Výška:
186
185
Róbert Petrovický

Róbert Petrovický,

je Slovenská hokejová legenda preto  nepotrebuje príliš veľa predstavovania, hoci, poďme si pripomenúť, úspechy a míľniky v jeho hokejovej kariére. Róbert Petrovický sa narodil 26. Októbra 1973 v Košiciach. Je ženatý, manželka Alena je dcéra českého hokejového trénera Vladimír Vůjtka. Majú spolu syna Ryana a dcéru Kiaru Jane. Jeho hokejová cesta začala v Dukle Trenčín v roku 1991. Klub vyhral titul a Petrovický bol zaradený medzi hviezdny výber súťaže. Potom sa vypracoval Hartford  v prvom kole 9. miest v roku 1992. V zahraničí, pôsobil osem rokov, mal päť klubov, okrem Hartford a Dallas Stars, St. Louis Blues, Tampa Bay Lightning a New York Islanders, v mnohých hral v ich farmách .

Od sezóny 2001/02 pôsobil vo švajčiarskej najvyššej súťaži – prvé dva roky v HC Ambri Piotta. Je zaujímavé, že tam obidvaja v posledných b trénerov Rostislav Čada a Svatopluk . V úvode roku 2002  podpísal zmluvu s SC Langnau, počas letnej prípravy, keď bol  však na futbale zranený a časť sezóny vynechal. Od sezóny 2004/05 bol hráč v klube Zürich SC, v prvom roku svojho pôsobenia klubu dosiahol finále účasť (strieborná). Pred začiatkom roka 2007/08 podpísal zmluvu s českým tímom HC Vitkovice, v sezóne hral v druhej najvyššej švédskej súťaži v tíme Leksands. Nasledujúci rok znova pôsobil v týchto dvoch mužstvách.

Jeho reprezentačné vystúpenie začal 180 cm vysoký , na MS skupiny B v roku 1995 v Bratislave. Tam hral v prvom útoku s Miroslavom Šatanom a Peterom Šťastným, slovenské zastúpenie mal našliapnuté do najvyššej kategórie, keď vyhral všetky zápasy. Petrovický dosiahol v 6 hrach, 11 bodov, a bol zaradený medzi All-Stars turnaja. Ďalší rok na premiére v najvyššej kategórie posilnili slovenský tím ešte, že mal súhlas z vedenia svojho klubu, Dallas Stars. Po objavení tejto skutočnosti musel predčasne opustiť šampionát a hrať v nižšej zámorskej súťaže.To bolo tiež zúčastnili MS 2001 v Nemecku, kde slovenský tím dosiahol siedme miesto, keď to spadlo v štvrťfinále s českom. O rok neskôr na MS 2002 bol súčasťou tímu, ktorý zaznamenal najväčší úspech v histórii slovenského hokeja – vyhral zlatú medailu. Zastúpený na slovenskom olympijskom debute v Lillehammer 1994, po olympijských hrách 1998 v Nagano a 2002, v Salt Lake City, kde bol kapitán tímu na platforme slovenskej expedície. V zastúpení dal, „Robo“ 100 zápasov a vsietil 28 gólov.