855

Robert De Niro

Vek:
73
Narodenie:
17. 8. 1943 , New York City, New York, USA
Znamenie:
LEV
Výška:
177
518
Robert De Niro

Robert De Niro

Vyrastal v New Yorku a okolí Lower East Side (Little Italy) ako syn známych maliarov Robert De Niro a Virginia Admiralové, ktorí sa rozviedli, keď mal dva roky. Prvýkrát sa ocitol pred publikum ako desať-rok-starý v škole výroba rozprávkového muzikálu Čarodejník z krajiny Oz, kde hral na zbabelý Lev. V šestnástich rokoch odišiel školy a pridal sa k zájezdovému divadlo troupe, ktoré vykonáva vo vysokých škôl s productions z Čechov je Medveď.V skorých 60. rokoch. roky učil v dráme tried Stella Adler a Luther James, a v rokoch 1973-76 vyštudoval herectvo prípravy na Lee Strasberg na Aktérov Studio. Pracoval na malé new york etapách, kde sa blysol 1970 v mimobroadwayské výrobu hra Shelley Zimy jednu noc pobytov hlučné pasažera. Prvé skúsenosti pred fotoaparát na film zber v polovici 60. rokov, najmä v low-budget filmy Brian De Palma (Svadobné party, Pozdrav,, Ahoj, mami!), ako sami seba viac zreteľne poukázal na úlohu nevyliečiteľne chorý hráč bejzbalu Bruce Pearson v melodrámu Bubon pomaly (r. J. Hancock).Do medzinárodného povedomia sa však vstúpil, a víťaz Oscara 1974 sa stala, vďaka filmová adaptácia románu ságy the Godfather II (Francis Ford Coppola), v ktorom majstrovsky ovládal znaky sicílskych prisťahovalcov, mladý Vito Corleone, ktorý vo veku formou pôsobivého krstným v prvej epizóde opísal tým, že Marlon Brando. Do Talianska sa vrátil do filmu opäť o dva roky neskôr, keď Bernardo Bertolucci zveril úlohu statkářského syn Alfred, ktorí, napriek tomu, sympatie pre revolučné ideály nikdy pochopiť moje úbohé priateľ (Gérard Depardieu), v sociálno-historickú fresku Dvadsiateho storočia.Ako najdôležitejší medzník v jeho kariére, môže byť považovaná za spolupráce s režisér Martin Scorsese, ktorého filmy – nachádza sa najčastejšie v prostredí New York city – vytvoril pôsobivé portréty nekonzistentné, zmätený, pochybnosti, a zúfalí mladí muži, ktorí majú problém so sebadeštruktívnymi tvrdohlavosť sa vysporiadať s vlastným démonom a hľadá korene osobnej identity: neskrotný nehody-náchylný čas kapota Johnny Boy v surovom dráma Špinavé ulice, citovo frustrovaní vietnam veterán a new york v noci taxikár Travis Bickle, snaží sa sám na vlastné vápenné mlieko násilné akty spoločnosti z zlořádů, v psychologická dráma taxikár (nominovaný na Oscara v roku 1976).

Ďalej hral ako džezový saxofonista Jimmy Doyle v hudobnom retrodramatu New York, New York; agresívne a ľudsky odpudivé boxerský šampión Jake La Motta v biografická dráma Raging bull (Oscar z roku 1980 a Zlatý glóbus 1980); neúspešné komik Rupert Pupkin, ktorý je obťažujúce známy hosť (Jerry Lewis), v horkej tragicomedy Kráľ komédie; slávny zlodej, drogových dílerov a vrah Jimmy „rytiersky chlap“ Conway v gangster dráma Goodfellas (nominovaný na Oscara 1990); zákerné psychopatický násilník Max Candy, mstiť právnik (Nick Nolte), že v jeho proces, skryté dôležité informácie, v psychologický thriller Cape fear (nominovaný na Oscara 1991)

Náročná bola jeho tvorba, pre ktorú bol nominovaný na Oscara v roku 1978, vystúpil v úlohe pensylvánského ocele pracovník ruského pôvodu Michael Vronsky, ktorých je len jeden z troch priateľmi (John Savage a Christopher Walken) podarí uniknúť z pekla z vietnamskej džungli bez úrazu, a je schopný vyrovnať sa s kruté vojnové skúsenosti, v epickej dráma the deer Hunter (Michael Cimino). Na MFF v Benátkach v roku 1981 získal ocenenie za úlohu kňaza Desmond Spellacyho sužovaný pochybnosti a spory s bratom-detektív (Robert Duvall), v intímnej psychologická dráma Pravda, confessions (Ulu Grosbard).V 80 rokoch. rokov, hral stále viac  rôzne žánre, ako veľmi rozmanité úlohy, medzi ktoré môže prevážiť hrdinovia dramaticky čas, psychologicky komplexné a tmavé znaky, ale existujú aj znaky so zmyslom pre humor: židovská gangster Rezance na mafia príbeh Čas v Amerike (Sergio Leone); oženil stavebný dozor Frank Raftis, ktorého láska svetlice na ženatý designer (Meryl Streep), rozpráva komora list pádu v Láske (Ulu Grosbard).V roku 1986 sa objavil po boku Ralpha Macchia v broadway výroby hry Reinaldo Povoda Kuba a jeho milovaný syn Teddy. V roku 1988 založil vlastnú produkčnú spoločnosť Tribeca a vznikol v New Yorku Tribeca Film Centrum pre podporu miestneho filmovej produkcie. V roku 1993 debutoval ako filmový režisér psychologický obraz podľa hra Chazz Palminteriho Príbeh z Bronxu, v ktorom na seba nerozdelený úlohu čestný vodič mestskej autobusovej dopravy Lorenzo Anella, ktorého syn (Lillo Brancato) sa stal žiak z mafiánskeho bossa (Chazz Palminteri).Na MFF v San Sebastian 2000, mu bola udelená Cena za prínos svetovej kinematografii. On bol hosťom na MFF v Karlových varoch roku 1990. Od roku 1976, bol ženatý do čierneho herečka a speváčka Diahnne Abbott, ktorý rokoval s ním v niekoľkých filmoch. Zo vzťahu s bývalým model Toukie Smith, s ktorými, od roku 1990 žil, má dvojičky. V roku 1997 sa oženil s bývalou letuškou Grace Hightower.