6155

Reese Witherspoon

herečka, modelka, producentka, skladateľka

Vek:
44
Narodenie:
22. 3. 1976 , New Orleans, Louisiana, USA
Znamenie:
BARAN
Výška:
156
1549
Reese Witherspoon

Reese WITHERSPOON

Americká herečka Reese Witherspoon sa narodila 22. marca 1976 v New Orleans. Pochádza z lekárskej rodiny. Jej matka, Belly Reese je lekárkou a univerzitnou profesorkou a John Witherspoon je chirurg. Má o štyri roky staršieho brata, Johna D. Witherspoona.Nedlouho potom, čo sa Reese narodila, sa rodina presťahovala do mesta Wiesbaden ležiaceho pri našich nemeckých susedov. Dôvodom sťahovania bola tatkovho práce, ktorý tu pracoval vo veľkej nemocnici americkej armády. Po štvorročnom pobyte v Nemecku sa celá rodina odsťahovala späť do USA, zakotvila ale v Nashville v štáte Tennessee.V siedmich rokoch si zahrala v reklame jedného miestneho kvetinárstva, čo sa jej zapáčilo natoľko, že zatúžila stať sa herečkou. V tomto rozhodnutí ju podporovali aj jej rodičia. V jedenástich rokoch sa umiestnila na prvom mieste v talentovej súťaži Ten-State Talent Fair. Navštevovala strednú školu Harding Academy a promovala na dievčenskej škole Harpet Hall School. V škole bola súčasťou tímu roztlieskavačiek. Jeden rok dokonca študovala anglickú literatúru na prestížnej súkromnej univerzite v Stanforde neďaleko Palo Alto v Kalifornii. Táto univerzita sa môže pýšiť veľkým množstvom absolventov z radov významných osobností, ako napr. Herbert Hoover (prezident USA), Sigourney Weaver (herečka) a mnoho amerických astronautov. Reese štúdium opustila, pretože sa chcela naplno začať venovať svojej hereckej kariére. Reese Witherspoon našla jednu z najväčších záľub v knihách, ktorým počas školských rokov venovala snáď každú voľnú chvíľu, čo jej pomohlo rozšíriť si obzor.

 

Vzťahy Reese Witherspoon

V deň svojich 21. narodenín v roku 1997 sa zoznámila s americkým hercom Ryanom Phillippe, s ktorým začala chodiť. Už na konci roka 1998 sa dvojica zasnúbila a 9. septembra 1999 sa im narodila dcéra Ava Elizabeth. O niekoľko rokov neskôr, konkrétne 23. októbra 2003 sa dvojici narodil syn Deacon Reese. Vo vzťahu sa ale začali objavovať problémy, ktoré vyústili rozvodom, ktorý prebehol v roku 2007. Už počas manželstva začala chodiť s Jakom Gyllenhaalom, s ktorým sa dala dokopy pri natáčaní filmu Unesený. Vzťah ale dlho nevydržal. Roku 2010 sa dala dokopy s hľadačom talentov Jimom Tótha, za ktorého sa 26. marca 2011 vydala. Na veľkolepej svadbe bolo veľa známych hercov, ako napr. Scarlett Johansson, Sean Penn, Robert Downey jr., Či Renée Zellweger. Reese a Toth spolu majú syna Tennessee Jamesa, ktorý sa narodil 27. septembra 2012.

 

Zajímavosti

Magazín People jej v roku 2001 uviedol na rebríček 25 najviac fascinujúcich ľudí sveta a roku 2002 medzi 50 najkrajších ľudí sveta. Rovnaký magazín ju roku 2004 vybral aj ako najobľúbenejší ženskú filmovú hvězdu.FHM magazín ju uviedol ako 40. najviac sexy ženu sveta roka 2005 ao rok neskôr na 34. pozícii spomínaného žebříčku.V roku 2007 sa stala najviac platenú herečkou Hollywoodu, kedy vydeľte 7 miliónov dolarů.Roku 2010 získala hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.V roku 2013 bola Witherspoon zatknutá za svoje správanie potom, čo neuniesla zatknutie manžela, ktorý riadil pod vplyvom alkoholu.Společně s Debra Siegel vlastnú produkčnú spoločnosť Type A Films.1991 – 2000: začiatky hviezdnej kariéry a prvé významné roleOpravdová herecká kariéra začala pre Reese Witherspoon v roku 1991, kedy debutovala v úspešnom romantickej dráme v mesačnom svite (rež. Robert Mulligan). Tu si zahrala štrnásťročnú Dani, ktorá sa zapozerá do sedemnásťročného chlapca (Jason London), do ktorého sa zamiluje aj jej sestra Maureen v podaní Emily Warfieldové. Po tomto úspešnom debute nasledovalo ďalšie romantická dráma nazvanej Divoký kvet (rež. Diane Keaton). Roku 1992 hrá v dráme o šestnásťročnej dievčine trpiacich leukémiou Desperate Choices: To Save My Child (rež. Andy Tennant). Nasledujúci rok hrá hlavnú úlohu v romantickej dráme Sami v púšti (rež. Mikael Salomon), v ktorom pytliaci zavraždili jej rodinu a ona je na úteku pred vrahmi spoločne s šestnásťročným Harrym. Druhým filmom roka bola dramatická komédia Jackova uspávanka (rež. Marshall Herskovitz). Prvýkrát si zahrala tiež v seriáli, ktorým bol Návrat do Osamelé Holubica. Postavu Wendy, ktorá spoločne s Cliff, ako jediná prežije ako rukojemníkov v obchode stvárnila roku 1993 v dráme Do háje, no a čo (rež. Jefery Levy).