1088

Peter Nagy

Vek:
60
Narodenie:
9. 4. 1959 , Prešov, Československo
Znamenie:
BARAN
Výška:
165
319
Peter Nagy

Peter Nagy,

Spevák, skladateľ a textár Peter Nagy na seba upozornil poprvou piesňou Profesor Indigo, ktorá v tehdejších TV a rádiových hitparádách vystrelila z nuly na prvé miesta.

Peter Nagy využil túto príležitosť a záujem publika (v roku 1983 sa vyšplhal v československom zlatom slávikovi zo 48. miesta na miesto 4. a v tom istom roku získal Zlatého Diskoslavíka hlasovaním ľudí z 50-ti pražských diskoték) a okamžite po skončení povinnej vojenskej služby, založil kapelu INDIGO.Od začiatku vypredával z športové haly. Patrí do generácie československých itnterpretéu tzv. zlatej éry (Elán, Žbirka a Müller). Jeho hity ako Kristínka iba spí, Chráň moje bláznovstvá, Láska je tu s nami, Poďme sa zachrániť,  So mnou nikdy nezostarneš, Sme svoji, Aj tak sme frajeri, patría medzi obľúbené piesne mladej generácie, aj vďaka súkromným rozhlasovým staniciam. Petrove piesne stále patria k základom hudobného vysielania súčasných rádií.Peter so svojou skupinou INDIGO nahral 17 albumov, ktoré vždy patrili medzi najlepšie tituly na hudobnom trhu (albumu Chráň si moje bláznovstvá sa predalo 480 tisíc nosičov a albumu sa Mne sa neschováš až 600-tisíc nosičov).

Peter vyhral  v ankete Zlatý slávik 2x bronz, 1x stříbro a v roku 1985 titul Zlatý slávik. Pred tromi rokmi oživil po sedemych -rokoch názov INDIGO s novými tvárami. Jej zvuk je postavený na gitarách, pričom je zachovaný typický zvuk piesní.

V roku 2004 oslávil Peter Nagy 20. výročie svojej profesionálnej činnosti na česko-slovenskej scéne pop-music. Pri tejto príležitosti zorganizovala Agentúra PART, a.s. vo veľkej sále Lucerny koncert Petra Nagya a skupiny Indigo. Koncert bol plný  jeho hitov a exkluzívnych hostí a priateľov. Pozvanie prijali  Jozef Ráž, Vašo Patejdl, Janek Ledecký, s ktorým Peter spieval slávne duety Psy sa bránia útokom, Motýle zblízka a Niekedy je smiech, niekedy aj slzy. Stalo sa tradíciou, že Peter so svojou skupinou INDIGO hostil koncerty priamo v pražskej Lucerne vždy na výročie založenia skupiny.