2156

Napoleon Bonaparte

cisár

Vek:
úmrtie,5. 5. 1821 vo veku 51 rokov, ostrov Svatá Helena
Narodenie:
15. 8. 1769 , Ajaccio, Korzika
Znamenie:
LEV
Výška:
159
97
Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte,

Narodil sa v mestečku Ajaccio na Korzike ako syn Carlo Bonaparteho a jeho manželka Letizie Ramolinovej. Študoval na vojenskej škole v Brienne-le-Chateau a potom v elite École Militaire v Paríži. Pred vypuknutí francúzskej revolúcie slúžil v Mocenstve a Auxonne, po revolúcii sa vráti na Korziku, kde bol medzi troma frakciami (royalisté, revolucionárov a korsičtí nacionalisti). Bonaparte podporovaný revolucionármi  získal pozíciu podplukovníka od dobrovoľníkov,bojovaťl na ich strane, po vygradování v spore  zsilnejšej strany nacionalistova a ich vodcom Pasquale Paolim, ale musel odísť zKorziky utiecť (v júni 1793).

Napoleon sa stal dôstojníkom delostrelectva v revolučnej armády a zúčastnil sa obliehania v Toulon, kde vypuklo povstanie  proti jakobínskému terroru a ktoré sa využívajú proti britskej armáde. Bonaparte bol hlavným autorom plán úspešného útoku na mesto, za čo bol povýšený na brigádneho generála. Jeho úspech na  neho upozornil  Výbor verejnej bezpečnosti a Bonaparte sa úzko spriatelil s Augustínom Robespierre, mladším bratom Maximiliánom Robespierre. V roku 1794 bol po zvrhnutí Robespierre uväznený na krátky čas, ale po dvoch týždňoch,bol prepustený.

Na prelome septembra a októbra vypuklo v Paríži roaylistické povstanie, ktoré Napoleon potlačil na žiadosť vlády. To je, keď sa prvýkrát stretol s Muratym. Nariadil mu, aby použil  zbraň, s ktorou budú schopní potlačiť povstanie. Počas noci založil delá v uliciach , preč bolo potom aj povstanie. Potom bol direktoriem vymenovaný za veliteľa Parížskeho okruhu armády. Pretože aj po neúspechu tohto povstania, mal z Británie a Rakúska záujem pokračovať vo vojne,ďalšie l vojenské ťaženie bolo do Talianska, ktorého príkazom  bol poverený Napoleon. Táto kampaň znamenala veľa, a rakúskej armáde bol od začiatku úspešný, najprv tam bol po porážke sardinskej armády na Cevy a Mondo, ktoré viedli na konci apríla v roku 1796 uzavretiemieru s Piemontem. Tým, že tento mier Francúzsko prijaté Savoy a Pekné. Napoleon sa potom ďalej rozšírené pred Rakúšanmi, z ktorých prvý, porazený v bitke pri Lode (10. môže), 15. môže on premohol Milano, po víťazstve v Arcole a Rivoli. Vo februári r. 1797 on premohol posledný rakúsky hrad – Mantua. Toto víťazstvo prinútilo rakúske vojsko na ústup z Lombardie. Napoleon napadol Rakúsku a 17. Októbra 1797 uzavrel mier Campo Formio, ktoré Rakúsko akceptovalo stratu svojho vplyvu v Taliansku (uznávanie Cisalpinské a ligúrskeho republika), to bolo tiež nútené vymněnit Lombardiu a Belgicko, Veneto, Istrii a Dalmácii.