1082

Miroslav Žbirka

Vek:
66
Narodenie:
21. 10. 1952 , Bratislava, Československo
Znamenie:
VÁHY
Výška:
179
857
Miroslav Žbirka

Miroslav Žbirka

Keď v roku 1982 získal Zlatého slávika Miroslav Žbirka a porazil  po štrnástich rokoch Karla Gotta (stal sa prvým slovenským víťazom), to bola nevídana vec. Plachý, nesmelý, chalan z Bratislavy, z ktorom mnohí nevedeli. Žbirka, ale mal v tej dobe už mnoho rokov pôsobenia v legendárnej slovenskej skupine Modus, mal už platne Dr. sen a Sezónne lásky, mal hity Atlantida a Biely kvet a svoju vlastnú kapelu Limit.

Svoju zlatoslavičiu kolekciiu už ďalej  nerozšíril, ale jeho nasledujúce platne Roky a dni a plné autorské práva Nemoderný chalan a Chlapec z ulice na prelome 80-tych rokov urobili z neho jedného najlepšeho  z celej slovenskej populárnej hudby.

Žbirka ako umelec bodoval svojou zdvorilosť, v textoch neokázalosťou a vtipnou iróniou. Ako skladateľ (vlastných piesní aj piesní pre iných umelcov) sa presadil melodickosťou, ktorú vyjadroval v baladách, na jednej strane, a na druhej strane svižnýmí, rock – pop tematickými piesňami. Počas obdobia svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, hral v muzikále Neberte nám princeznú a urobili celý rad originálnych albumov.

Veľký úspech dosiahol s  Modrým albumom, ktorý vyšiel v októbri 2001. Po dvadsiatich rokoch Miro zopakoval svoje víťazstvo v ankete Zlatý slávik, tentoraz na Slovensku a po desiatich rokoch absolvoval koncertné turné s kapelou.

V roku 2003 mu vyšla platňa taho najlepšieho pod názvom The Best Of 93-03.

V novembri 2004, sa stal Mekky opäť slovenským Zlatým slávikom.