1173

Michal Dočolomanský

úmrtie 26.8. 2008 ve věku 66 let

Vek:
66
Narodenie:
25. 3. 1942 , Niedzica, Polsko
Znamenie:
BARAN
Výška:
187
Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský,

bol slovenský herec, spevák, moderátor a imitátor.

Narodil sa v obci Niedzici, kde jeho otec pracoval ako učiteľ. Na konci 2. svetovej vojny sa presťahoval do mesta Svätý Jur.

Po skončení základnej školy sa vyučil za  automechanika v severozápadočeskom meste Kadaň. V mladosti sa venoval gymnastike, jeho koníčkom bolo aj bezmotorové lietanie.

Herectvo vyštudoval v roku 1964 na akadémii múzických umení v Bratislave a odvtedy pôsobil ako člen  činohry slovenského národného divadla. Okrem divadla sa aj amatérsky venoval na automobilovým pretekom.

Účinkoval v mnohých slovenských a českých filmoch, v televíznych seriálov. Michal Dočolomanský patril medzi našich najúspešnejších a najčastejšie obsadzovaných hercov. Nezabudnuteľná je jeho titulná postava v Ibsenovej dráme Peer Gynt, Mortimer v komédii Brooklynská noc, v muzikále Neil Simona: Pozor na Leona a v mnohých ďalších. V r. 1974 ho režisér Karok Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v slávnom muzikále Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej „Na skle maľované“. V r. 1999 bola už 555. repríza tohto muzikálu a Dočolomanský bol jedným z troch hercov z pôvodného obsadenia. Od roku 1962 začal účinkovať aj vo filmoch (Medená veža 1970, Stratená dolina 1981,Tisícročná včela 1983, …). Účinkoval tiež v mnohých českých filmoch (Dni zrady 1973, Adela ešte nevečerala 1977, Tajomstvo hradu v Karpatoch 1981). Ako sympatický ´kladný hrdina´ mal obdobnú úlohu ako Ladislav Chudík vytvárať postavy komunistických predákov (G. Husák, J. Šverma). Michal Dočolomanský bol i častým víťazom ankiet o najpopulárnejšieho herca roka. Žil v Bratislave.

Jeho sestra  Petronilla je tiež herečka. Syn Michael pracuje ako manažér a je zaoberá sa hlavne  country hudbou v skupine Belasí. Dcéra žije v zahraničí.

V roku 1982 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec.

V auguste 2008 zomrel v bratislavskej nemocnici na karcinóm pľúc.

Ocenenia – v roku 1982 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec

31. August 2007 – dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za  mimoriadne zásluhy v rozvoji Slovenska a šírenie dobrého mena v zahraničí