367

Matúš Vallo

SME RODINA -Boris Kollár

Vek:
42
Narodenie:
18.septembra 1977 Bratislava
Znamenie:
PANNA
Výška:
172
1844
Matúš Vallo

Matúš VALLO,

je slovenský architekt a od roku 2018 primátor Bratislavy. Venoval sa aj mestskému aktivizmu v iniciatíve Mestské zásahy. Patril k hlavným textárom slovenskej populárnej skupiny Para, kde dnes stále pôsobí ako basgitarista.Matúš Vallo vyštudoval strednú školu v Ríme, v Taliansku. Keďže mal záľubu vo výtvarnom odbore a v deskriptívnej geometrii na strednej škole vynikal, rozhodol sa tieto smery spojiť pri štúdiu architektúry. V roku 2004 absolvoval Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzite. V rokoch 2010-2011 absolvoval v rámci Fulbrightovho štipendia výskumný pobyt na  Kolumbijskej univerzite v New Yorku na tému občianskej angažovanosti v meste. Pracoval v architektonickom ateliéri v Londýne.

Matúš Vallo sa stal prvým oficiálnym kandidátom na primátora Bratislavy vo voľbách primátora v roku 2018. Kandidoval ako občiansky kandidát s podporou tímu odborníkov zjednotených pod názvom Team Vallo. V tomto tíme bola napríklad dopravná inžinierka Tatiana Kratochvílová či projektový riaditeľ a štatutár občianskeho združenia Vagas Sergej Kára. Vyjadrili mu podporu tiež strany  PS Nakoniec bol v komunálnych voľbách 2018 so ziskom 36,5 % zvolený za primátora Bratislavy.

Vallo po nástupe rozbehol viaceré veľké projekty vrátane novej parkovacej politiky a postupnej rekonštrukcie električkových radiál, so začiatkom v Karlovej Vsi a Dúbravke. V prvom mesiaci pôsobenia mestské zastupiteľstvo rozhodlo o zvýšení platu primátora na 5 316 eur mesačne, čo podporil najmä Team Vallo. Vallo sa tak stal najlepšie zarábajúcim primátorom Bratislavy, keď prekonal bývalého primátora Iva Nesrovnala. Ten do augusta 2017 zarábal mesačne 4 500 eur, v júli 2017 však mestskí poslanci rozhodli o znížení jeho platu na 3 300 eur mesačne, od januára 2018 opäť zvýšili na 3 416 eur mesačne. V novembri mu na návrh starostu Vrakune Martina Kuruca zvýšili plat na 6 048 € mesačne.

Články týkajúce sa Matúš Vallo

Vallo nakúpil rúška ešte drahšie ako Kičura, nákup obhajuje časovým stresom

Pár dní po nákupe jednorazových rúšok Správou štátnych hmotných rezerv pod vedením nominanta Smeru Kajetána Kičuru, ktoré označila Transparency International…

Vallo navrhuje zvýšenie dane o 100%

Matúš Vallo,  primátor Hlavného mesta SR Bratislavy,  predstúpil dnes pred novinárov  a spolu so starostami takmer všetkých mestských častí oznámil, že v Bratislave budú…