300

Karel Gott

Vek:
umrel 1. Októbra.2019 vo veku 80 rokov
Narodenie:
14. Júla 1939 Plzeň, Česko
Znamenie:
RAK
Výška:
172
3184
Karel Gott

Karel Gott,

je najznámejší český spevák a mnohonásobný držiteľ ocenenia Zlatý slávik. Do roku 2016 obdržal 41 Zlatých slávikov. Za svoju už 60 ročnú hudobnú kariéru sa pýši prívlastkami ako Zlatý hlas Prahy, Božský Karel, Majster alebo Zlatý slávik.

Narodil sa 14. júla 1939 v Plzni, ale od malička žil v Prahe. Už od mladosti túžil stať sa maliarom, po ukončení školskej dochádzky sa neúspešne pokúsil o štúdium výtvarného umenia. Vyučil sa elektromontérom a začal pracovať v ČKD. Súbežne s prácou sa začal venovať svojej druhej láske a to hudbe a spevu. Prvýkrát vystúpil pred publikom v roku 1957. Začal sa zúčastňovať rôznych speváckych súťaží, ktoré mu pomohli k jeho prvému speváckemu angažmán v kaviarni Vltava. Spev mu učaroval natoľko, že opustil zamestnanie a začal študovať konzervatórium. Čoskoro sa z amatérskeho speváka stala hviezda československej pop – music.

V roku 1958  sa zúčastnil v speváckej súťaži Hľadáme nové talenty, kde sa umiestnil na prvom mieste. Veľký zlom v jeho kariére prišiel v roku 1962, keď dostal ponuku na zapojenie sa do divadla Semafor a v tom istom roku vyhral rádio hit sprievod s piesňou „Keď sme dvakrát“, ktoré spieval ako duet s speváčka Vlasta Průchovou. Na ďalšie úspechy nebplp treba dlho čakať a v roku 1963 získal Karel Gott s pieseň Oči žiariace čitateľov prieskumu časopisu Mladý svet Zlatý slávik 1963. O dva roky neskôr, v roku 1965 dochádzky divadla Semafor a s bratmi Šteidlovými na základe vlastných Apollo theater a stáva sa jeho hlavná hviezda. 1966 podieľa sa na festival populárnej piesne v Bratislave a získal Bratislava lýra za pieseň mám rozprávkový dom.

1967 rozpúšťa divadla Apollo, ktorý založil s bratomi, Štaidlovými a Gott odchádza na 7.. mesiacov-dlhé pôsobenie v USA. Tento rok, kde Gott sa zdržiava v Spojených štátoch sa mu podarilo, na jeho veľkého rivalu Waldemarovi Matuschek vyhrať Zlatý slávik. Karel Gott ale nezaháľal, žne veľké úspechy v USA, Kanade, vo východnej a západnej Európe a je založený  jeho prvý album. Po návrate začne, usilovne pracovať aj na domácej scéne a jeho meno sa začína zdobiť atribútom  Zlatý hlas z Prahy.1968 Gott, ktoré sa podieľajú na skladbu Tausend Fenster, poznal Eurovision Song Contest. Súťaž by vtedy chcel vyhrať každý, cest 13. miesto, ale to sa stáva veľmi populárnym v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Tento hit katapultoval jeho hudbu v zahraničný na nekončiacu kariéru.V tomto roku sa tiež začína jeho spolupráca s Karlom Slobodom. Ich prvý výtvor bola pieseň Lady Karneval, ktorá patrí stále ešte  medzi veľké hity tohoto slávneho speváka. Karel Svoboda bol jedným z mála autorov, ktorím sa podarilo Gottovi zabezpečiť skutočnú kvalitu domovského repertoáru. Piesne Maestral, Nápoj lásky č. 10 alebo Hej baby sú stále prijímané hity.V roku 1977 Karel Gott podpísali Antichartu a text tejto charty prečítajte 4. Februára 1977 v Divadle hudby. V tom istom roku, účasť na natáčaní pieseň Môj brat Ján, ktorá bola zameraná na počesť Jana Palacha. 1977 získava Karel Gott titul zaslúžilý umelec.

1980 – 1989: Zlatá éraV 80. rokoch  začína Gott popularitu na dosiahnutie najvyššej  možnej aká je v Československu a v zahraničí možná. Spieva a hrá sa u nás v Sovietskom zväze a inde v Európe, najmä v Nemecku, je veľmi populárny. Ich obohacuje repertoár ľudových piesní, a to aj začína objavovať vo filmoch. V tomto čase tiež začína objavovať  čaro súťaže vo forme začínajúcich spevákov. Títo mladí speváci sú očarení svojim vzorom Karlom.

30. Apríla 1985 získa Gott najvyššie vyznamenanie, ktoré je uvedené za zásluhy v oblasti umenia, a to je titul národný umelec. Prvýkrát v histórii vyhral toto ocenenie spevák populárnej hudby. Karel toto ocenenie za niekoľko rokov reprezentácie Československa v zahraničí a pre veľké umelecké úspechy . V roku 1989, krátko pred Nežnou revolúciou, Gott oslávil 50. narodeniny. Po uplynutí tejto lehoty má svoje najlepšie roky už za sebou, tak sa prestane snažiť sa o top v priečkach  snaží sa skôr uprednostňovať  decentný výber z piesní.

1990 Karel Gott vzhľadom na to, že by chcel už ukončiť svoju  kariéru. Na lúčenie s  fanúšikmi zorganizovali  sa veľké turné po halách Československa a Nemecku, ale toto turné bolo veľmi úspešné, a Gott sa rozhodol kariére nie je koniec. V roku 1992 vydal Karel nový album, Keď muž a žena snídá a tento album sa stal najpredávanejším albumom tohto roka. Rovnomenný album bol oslavovaný tiež veľký úspech v nadchádzajúcich rokoch.

V januári 1993 bola založená spolu s Františekom Janečekom agentúra Goja. V ten istý rok v máji založil Karel Gott nadácie, ktoré mali pomôcť deťom policajtom, ktorí zomreli vo výkone služby v komunistickom režime. Nadácia sa nazýva  Karel Gott Interpo a Gott venoval v úvode  tejto nadácii, štyri milióny korún. Ďalšími partnermi,boli František Mrázek a Miroslav Provod darovali nadácii každý pol milióna korún. Počas 90. rokov. rokov aj Gott sa venoval viac a viac z obrazu, ktorý bol okolo hudby, jeho druhá láska a jeho obrazy žnú úspechy ako v USA tak v ďalšomv zahraničí.Rok 1996 bol venovaný úspechom aj v ankete český slávik, ktorý nasledoval Zlatý slávik a Gott vyhral s veľkým náskokom na prvom mieste. Tento úspech bol zachovaný, okrem roku 1998 a v roku 2012 do roku 2016, keď sa dostal  už jeho v poradí 41 slávik.Nasledoval  veľký koncert v Spojených arabských emirátoch a v Číne, na Eurovízie, kde vystúpil pred 600 miliónov divákov.

28. Októbra 2009, dostal Karel Gott Medailu za zásluhy I. stupňa, ktoré mu dal prezident českej republiky. Mestská časť Praha 5 mu dala ako významnému občanovi medailu za jeho prínos do mesta. V tom istom roku, a 2. Novembra sa stáva čestný občanom v  jeho rodnom meste Plzeň a je uvedená hejtmankou Miladou Emmerovou do Siene slávy v Plzni regióne. Na podporu česko – ruské vzťahy mu bola udelená v apríli 2011 pamätná medaila Josefa Jungmanna a o niekoľko mesiacov neskôr, v júni toho istého roku, preberá v Moskve medailu Jurija Gagarina. V tom istom roku sa umiestnil tretí krát v ankete Gentleman za rok 2011.

Rok 2015 nebol pre Karela Gotta dobré obdobie. V októbri tohto roku sa mu diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Po intenzívnej liečbe, ktorú médiá v marci 2016, oznámila, že Karel Gott nad rakovinou zvíťazil.

 

Články týkajúce sa Karel Gott

Zúri vdova Ivana kvôli koncertu v Bratislave?!

Čo leží blízkym zosnulého maestra v žalúdku? Na oficiálnej stránke Karla Gotta († 80) pribudol nový oznam. Ako si všimol…

Totálny prepadák od Majka Spirita?Rozzúril Čechov.

Vypočujte si jeho počin.. komentujúci na Youtube Spirita nešetria, kritika prichádza najmä zo susedného Česka. Viacerí opakujú, že podľa nich by…

Rozprávka s Gottom dobýva svet,aj keď ju označili za hereckú tragédiu.

Postva kováča v rozprávke,Keď draka bolí hlava bola poslednou filmovou rolou Karla Gotta.Po jeho smrti sa filmový príbeh stal hitom…

Škandalózna PRAVDA o háklivej veci v manželstve Gotta a Ivany

Ivane Gottovej mnohí závideli, že sa stala manželkou božského Káju, ale v jednej veci to s ním mala naozaj ťažké,…

Najstaršia Gottova dcéra Dominika: Vojna s Ivanou o dedičstvo? Prekvapivá reakcia !

Pietnu atmosféru po pohrebe, Karla Gotta (†80) narušil „granát“ z Fínska. Manžel najstaršej slávikovej dcéry Dominika (46) sa nechal počuť,…

Lucie Bílá zaspievala Karlovi Gottovi na rozlúčku Ave Maria

So spevákom sa prišla rozlúčiť rodina a najbližší príbuzní či priatelia. PRAHA – Maestro Karel Gott si krajšiu rozlúčku s…

Zomrel Karel Gott (80)

Túto správu nikto nechcel počuť! Karel Gott zomrel (†80)! statočne bojoval najprv s rakovinou, potom aj s zákernou, akútnou leukémiou,…