4792

Július Satinský

herec, dramatik, prozaik, humorista, autor liter.pre děti

Vek:
61 Úmrtie: 29. decembra 2002
Narodenie:
20. 8. 1941 , Bratislava, Československo
Znamenie:
LEV
Výška:
172
2453
Július Satinský

Július Satinský,

Július Satinský, slovenský humorista, dramatik, prozaik, fejetonista, autor literatury pre deti a herec, se narodil 20. srpna 1941 v Bratislave.Vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Už počas svojich štúdií vystúpil spoločne s Milanom Lasicom v autorských dialógoch v bratislavskej Tatre.Od konca 60. rokov 20. storočia vystupoval Július Satinský v Divadle na hlavnej ulici. V rokoch 1971 – 72, v dobe  zákazu umenia a hereckej akcie na  Slovensku vystúpil s Lasicom v kabarete Večer  vBrne. Po návrate na Slovensko vystupoval v spevohrách na Novej scéne v Bratislave, od roku 1978 v dráme v tom istom divadle. V roku 1982 odišiel do novootvoreného  Štúdia S, kde pracoval až do konca svojho života.

Scénky Satinského a  Lasicu sa skladajú z niekoľkých častí – paródia, príbehy, piesne, improvizované vstupy atď. V knižnej podobe sú tieto druhy scén zoradené podľa úplne iného kľúča.Od roku 1989 sa Satinský venoval okrem herectva a žurnalistika a tvorbe pre deti. V niekoľkých slovenských časopisoch a novinách mali svoje vlastné pravidelne stĺpce. V ich fejetonech skúšali svojou provokáciou vzbudiť v čitateľovi túžbu stať sa nezávislým a v originálne osobnosti, ako autor sám, pomocou prvkov slovnej hry, jeho písomný prejav bol búrlivý, nemohli sa vyhýbať veľký gestám a pózam.

Július Satinský zomrel 29. decembra 2002 v Bratislave.

Diela Júliusa Satinského
– Moji milí Slováci – 1991
– Už ani muk! alebo Karavána šteká, psi idu ďalej – 1993
– Mě z toho trefí šlak – 1994, v češtině
– Rozprávky uja Klobásu – 1996, pohádky pro děti
– Sborné dielo: Milan Lasica a Július Satinský – 1996, 1998, dva díly

Články týkajúce sa Július Satinský

Udržať vzťah na diaľku nie je v dnešnej modernej dobe problém

Mnoho ľudí sa rozhodne pre vzťah, aj keď s partnerom nežijú v rovnakom meste, či dokonca krajine. Pre niekoho to…

Osemdesiatročný Ringo Starr prezradil recept na večnú mladosť

Ringo Starr oslávil včera 7. júla osemdesiatiny. Vyzerá ale o mnoho rokov mladšie. Britská hudobná legenda povyzvedala svoj recept na…