2973

Josef Abrhám

Vek:
79
Narodenie:
14. 12. 1939 , Zlín, Československo
Znamenie:
STRELEC
Výška:
417
Josef Abrhám

Josef Abrhám,

sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne. Po dvoch rokoch štúdia herectva na VŠMU v Bratislave prešiel na pražskú DAMU, kde absolvoval v roku 1962. Začínal v Divadle na Vinohradoch, v tom istom čase hosťoval aj na scéne Národného divadla. Po ukončení vojenskej služby nastúpil do vznikajúceho Činoherného klubu, s ktorým je spätá kľúčovú etapa jeho divadelné kariéry. Roku 1992 prijal angažmán v Národnom divadle, však po dvoch rokoch odišiel z divadla natrvalo.

Prvýkrát sa pred kamerou objavil v treťom ročníku DAMU v čiernobielej moralitce Strop (1961) – absolventského filmu Věry Chytilovej. Súčasne natočil malú rolu v detektívke Vladimíra Čecha Kde alibi nestačí. Ďalší rok mu priniesol už veľké príležitosti – rozsiahlu úlohu milovníka v Brynychově Neschovávajte sa, keď prší a drobnú postavu datle v Transportu z raja. Náročná, avšak príjemná bola spolupráca s Jaromil Jireš na krik. Tu už ako mladý herec preukázal, že vládne širokým talentom, schopný vdýchnuť život protikladným postavám. A potom už to išlo ráz na ráz.

Stvárnil množstvo krásnych úloh vo filmoch 60. a 70. rokov: napr. Veľká cesta (réžia Jurij Ozerov, 1962), Každý deň odvahu (réžia Evald Schorm, 1964), Dita Saxová (réžia Antonín Moskalyk, 1967), Penzión pre slobodných pánov (réžia Jiří Krejčík, 1967), Partie krásného dragouna (réžia Jiří Sequens, 1970), Holka na zabití (réžia Juraj Herz, 1975).

V roku 1976 nakrútil epizódnu úlohu v komédii dvojica Smoljak – Svěrák Marečku, podejte mi pero! S ňou prišiel zásadný obrat, pretože títo tvorcovia rozpoznali Abrhámův zmysel pre humor a začali ho obsadzovať do svojich komédií – Guľový blesk (1978) a Vrchný, prchni!

Často ho obsadzuje do svojich filmov tiež režisér Jiří Menzel. Prvýkrát to bolo v adaptácii Vančury Koniec starých čias (1989), potom v snímke Žobrácka opera (1991) alebo do filmu Obsluhoval som anglického kráľa (2006).

Získal Českého leva 1993 za najlepší mužský herecký výkon roka vo filme Jana Hřebejka Šakalí leta. Z ďalších filmov: Anjelské oči (réžia Dušan Klein, 1994), komédia Stoj, lebo netrafím (réžia Jiří Chlumský, 1998), Všetci mojou blízki (réžia Matej Mináč, 1999), Návrat strateného raja (réžia Vojtěch Jasný, 1999), Pánska jazda (réžia Martin Kotík, 2004) a Hřebejková Kráska v nesnázích (2006).

Šťastnú ruku mal Josef Abrhám aj pri voľbe televíznych seriálov: jeho primár Blažej v legendárnom seriáli Nemocnica na okraji mesta mu priniesol celonárodnej ohlas. V niekoľkých tituloch sa stretol aj so svojou ženou Libušou Šafránkovou, napr. V seriáli Náves.

Napriek hereckému majstrovstvá nepodliehal Josef Abrhám nikdy hviezdnym návykom, sporadicky poskytuje rozhovory a nerád sa predvádza na verejnosti.