2502

Janne Ahonen

Vek:
42
Narodenie:
11. 5. 1977 , Lahti, Finsko
Znamenie:
BÝK
Výška:
184
98
Janne Ahonen

Janne Ahonen,

 

O Fínoch sa hovorí, že si moc nepotrpia na emócie. Skokan na lyžiach Janne Ahonen je toho živým dôkazom. Usmiať sa do kamery je pre neho takmer tabu, v okamihoch vrcholného šťastie maximálne zdvihne palec alebo zamáva divákom. Od nemeckých novinárov si preto vyslúžil prezývku „maska“. Rovnako nemenné ako kamenná tvár sú tento rok aj jeho výkony, ktorými úplne ovládol Svetový pohár.

O skoky na lyžiach sa fínsky fenomén začal zaujímať v siedmich rokoch. Jeho hrdinami sa stali slávni skokanmi osemdesiatych rokov Matti Nykänen a Jens Weißflog. V okolí Lahti, kde sa narodil a vyrastal, bol vždy dostatok tréningových centier i snehu, takže sa mohol zdokonaľovať takmer bez obmedzenia. V  pätnástich rokoch sa stal členom fínskeho národného tímu a v roku 1993 vyhral v Engelbergu prvý závod Svetového pohára. Už vtedy bolo jasné, že svet má pred sebou výnimočného skokana.

Najväčším Janneho snom však bolo získať medailu na olympijských hrách. Prvú šancu k tomu dostal v roku 1998 v Nagane, kde mu len o vlások unikla bronzová medaila. O štyri roky neskôr obsadil rovnakú pozíciu v Salt Lake City, avšak tentoraz sa po premárnené sezóne jednalo skôr o prekvapenie. Až sa znova zapália olympijský oheň, zrejme nikto nebude pochybovať o tom, že Ahonen dá do svojich skokov naozaj všetko.

O skokanov dlhé roky platilo, že sa vďaka pravidlám nútili do drastických diét. Dôvodom bola metóda výpočtu povolenej dĺžky lyží, ktorá sa donedávna určovala len podľa výšky skokana. Od tohtoročnej sezóny však FIS nariadila všetkým pretekárom, ktorých index telesnej hmoty (BMI – body mass index) klesne pod 120, skrátiť lyže. Inak povedané, skokan s výškou 180 centimetrov musí vážiť najmenej 65 kilogramov, aby mohol použiť adekvátny lyže k svojej veľkosti. Toto pravidlo odoberá výhodu priesvitným pretekárom na pokraji anorexia a nahráva práve Ahonen, ktorý sa netají tým, že diéty nikdy nemal rád. Podľa niektorých odborníkov vraj skáče dokonca s päť kilovú nadváhou.

V sezóne 2004/5 bol Ahonen prakticky k neporazeniu, vyhral 11 z doterajších 13 pretekov. V troch úvodných bol vždy po úvodnom kole druhý za českým reprezentantom Jakubom Jandom, zakaždým sa ale vzoprel a druhým skokom dosiahol na víťazstvo. Na slávnej Intersport turné odchádzal už vopred ako skokan, ktorý po dlhých dvanástich rokoch môže zvíťaziť na všetkých štyroch mostíkoch. Skoro sa mu to podarilo, nebyť výborného výkonu Rakúšana Höllwartha na poslednom mostíku v Bischofshofene.

O svojej morálnej sile presvedčil Ahonen v rakúskom Willingen. Na mostíku s kritickým bodom 145 metrov postúpil do druhého kola až na šiestom mieste s citeľnou stratou na vedúceho Japonca Ita. Počkal si však na dobrý vietor, ustál emócie a takmer dokonalým skokom doleteli v druhom kole na značku 152 metrov – nový rekord mostíka! Hoci ani posledných päť pretekárov netancovali zle, Janneho veleskoku sa žiadny nedokázal ani priblížiť a fínsky pretekár tak mohol na konci znova poťažkať zlatú medailu.

Tajomstvo súčasných Janneho úspechov sa podľa odborníkov skrýva v dokonalej technike letu. „Od okamihu, kedy jeho nohy opustí nájazdovú rampu, nestráca ani okamih. Vďaka enormnej sile v nohách dokáže ešte zrýchliť oproti nájazdové rýchlosti, čo ho vynesie ďalej nad bubon, „opisuje tréner francúzskeho národného tímu Christian Rémy. „Uhol, aký zvierajú jeho nohy a lyže pri skoku, je jednoducho neuveriteľný. Vyzerá to, ako by nemal Achillovej šľachy, „tvrdí nemecký tréner Peter Rohwein a dodáva recept, ako Ahonen poraziť:“ Možno by sme ho mali zavrieť vo výťahu. “

Janne Ahonen je ženatý, s manželkou Tiijou sa stará o synčeka Mika a tri mačky. Od roku 2002 stavia v Lahti rodinný dom. Jeho známi tvrdia, že v súkromí je s ním oveľa väčšia zábava ako na mostíku. Pre verejnosť je však stále mužom s kamennou tvárou, ktorý na poznámky novinárov odpovedá zvyčajne „Som tu, aby som skákal, nie aby som sa smial“ alebo „Fíni sa nesmú“. Jeho veľkým koníčkom sú preteky dragsterov, pretiahnutých automobilových špeciálov s ohromným zrýchlením. Podľa vlastných slov už päť pretekov vyhral.

V sezóne 2007/08 si Janne viedol skvele a svoju výbornú formu potvrdil, keď už po piatykrát, historicky vyhral Turné štyroch mostíkov. To sa nikomu ešte nepodarilo! Ani Majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach sa mu nevyviedlo vôbec zle. Janne vyhral bronzovú medailu. V celkovom poradí Svetového pohára si pripísal 3. priečku za Thomas Morgenstern a jeho krajanom Gregor Schlierenzauer.

Po skončení sezóny sa na verejnosti objavila doslova šokujúca správa: Janne Ahonen chce odísť a nechal si týždeň na rozmyslenie, či naozaj odíde.

26.3.2008 usporiadal v Lahti tlačovú konferenciu. Keď prichádzal, bolo jasné, čo oznámi. Janne Ahonen so slzami v očiach ukončil svoju výnimočnú, pätnásť ročnú kariéru! Janne, ktorého médiá označovala za „Masku“, ktorá sa nikdy nesmeje, roztopil a rozplakal sa! Celý svet bol v šoku z jeho konca! Odôvodnil to tým, že sa chce viac venovať rodine, dieťaťu, ktoré sa mu má v máji narodiť a, že už len ťažko hľadá motiváciu.

Janne Ahonen, legenda skoku na lyžiach, výnimočný športovec, ktorého mnohí označujú za najlepšieho skokana všetkých čias odišiel.