4876

Ivan Jakabovič

J&T

Vek:
47
Narodenie:
8. októbra 1972
Znamenie:
VÁHY
Výška:
172
-650
Ivan Jakabovič

Ivan Jakabovič,

 

Spolu s Patrikom Tkáčom rozbiehali firmu J&T Securities. Prvým veľkým obchodom bolo ovládnutie investičného fondu Creditanstalt v roku 1996. Premenovali ho na Stredoeurópsky investičný fond a neskôr zlúčili so Stredoeurópskou spoločnosťou. Z tohto základu vznikla dnešná skupina J&T Finance Group.

V skupine vlastní Ivan Jakabovič zhruba 45-percentný podiel. Zároveň je podpredsedom predstavenstva.Jakabovič má v súčasnosti trvalú adresu v Monaku. Na verejnosti i v médiách sa dlhodobo ukazuje oveľa menej ako P. Tkáč. Práve on zostal ako jediný s Tkáčovcami v skupine až do dnešných dní. Všetci ostatní partneri J&T sa postupom času osamostatnili, i keď so skupinou naďalej spolupracujú. Tá ich biznisy financuje.Toto tu zanechal: Milionár budoval haciendu na Devíne pomerne dlho a potom odišiel do cudziny.

Slováci v kniežatstve môžu nakupovať nehnuteľnosti ako všetci cudzinci. Ale tým šetrnejším sa pri tamojších astronomických cenách môže zatočiť hlava. Štvorcový meter v Monaku totiž stojí od 35-tisíc eur, v luxusnejších rezidenciách do 140-tisíc eur. Pre zaujímavosť – na Rue Comte Félix Gastaldi, na ktorej má trvalý pobyt aj slovenský boháč, predávajú teraz miniatúrnu garsónku a za skromných 25 štvorcových metrov pýtajú 1,1 milióna eur. V Monaku sa to vraj mnohým vyplatí.

„Ivan tam má všetko, teplú klímu, Ferrari aj jachtu,“ vysvetľuje náš zdroj, prečo to Jakaboviča zavialo na pobrežie. V skutočnosti to pre známeho finančníka nemôže byť nič nové. Na červenom Ferrari sme ho v Monaku odfotili už pred deviatimi rokmi. Priviezol sa do prístavu, kde kotvila neslávne známa jachta Leonardo II. O luxusnom tridsaťmetrovom skvoste chlapcov z J&T sa vtedy veľa hovorilo – z paluby lode totiž sledoval v roku 2008 preteky formuly 1 vtedajší minister financií Ján Počiatek. Keď sa o tri dni rozhodlo o zmene centrálneho kurzu koruny oproti euru a finančníci z jachty zarobili milióny, premiér za podozrivú náhodičku udelili ministrovi žltú kartu.

V Bratislave si postavil pevnosť s privátnym jazerom, obrovskou záhradou a vysokým plotom, napriek tomu ho to doma neudržalo. Jeden z najbohatších Slovákov sa pred mnohými mesiacmi rozhodol zdvihnúť kotvy a s celou rodinou sa presídlili do teplejších zemepisných šírok.

Významný podiel na rozhodnutí Ivana Jakaboviča (45) mala údajne jeho partnerka Ria Strculová (35), s ktorou má dve dcéry – deväťročnú Laryah a asi ročnú Lorien. Rodina finančníka z J&T sa už usadila na lukratívnej adrese.

Nechodí po večierkoch, a tak si jeho neprítomnosť slovenská smotánka ani nevšimla. Ale Ivan Jakabovič, s odhadovaným majetkom 500 miliónov eur, považovaný za desiateho najbohatšieho Slováka, žije podľa jeho priateľov dlhší čas na juhu Európy.Finančník Jakabovič pritom ešte koncom roka 2015 oficiálne býval v paneláku v bratislavskej Karlovej Vsi. Inak dlhé roky žil v apartmáne v bratislavskom Starom Meste a plánoval presťahovať sa do modernej haciendy, ktorú si pomerne dlho budoval na Devíne. Na skok od milionára Alexeja Beljajeva nakoniec postavil pevnosť za vyše desať miliónov eur, ktorá sa rozkladá na pozemku s rozlohou dvetisícpäťsto štvorcových metrov.Napriek tomu dnes Ivan Jakabovič so svojimi najbližšími žijú v apartmáne, ktorý sa nachádza v známom daňovom raji. Trvalé bydlisko si po-dľa Obchodného registra uvádza v Monaku minimálne od vlaňajška, presťahoval sa vraj až neskôr. „Staršia dcéra tam už dokonca chodí do školy, je mimoriadne talentovaná na jazyky,“ chváli ju náš zdroj. Ako je s tamojším školským systémom, okrem iného, spokojný samotný finančník, sme chceli zistiť priamo od neho, no narazili sme. „Pán Jakabovič ma požiadal o sprostredkovanie odpovede, že ďakuje za prejavený záujem, ale prosí o ospravedlnenie a pochopenie, že svoje súkromie chce ponechať súkromím,“

V bratislavskej kancelárii: Pracovné priestory navrhla pre Ivana Jakaboviča česká architektka.

Aj Sagan by závidel

Nech to je už akokoľvek, život v Monaku poskytuje Ivanovi Jakabovičovi nespočetné množstvo výhod. Jednou z najpríjemnejších je nepochybne nulová daň z osobných príjmov či nehnuteľností. Nehovoriac o tom, že v kniežatstve neexistuje chudoba, nezamestnanosť a takmer ani kriminalita. Naopak, v miništáte so 37-tisíc obyvateľmi žije podľa odhadov viac ako sto miliardárov a vyše desaťtisíc milionárov.Bratislavčan Ivan Jakabovič by mal bývať medzi nimi na skutočne vychytenej adrese, v blízkosti monackej katedrály a medzi kniežacím palácom a oceánografickým múzeom. Z hradnej skaly má dokonalý výhľad na štvrť, v ktorej žije naša cyklistická hviezda Peter Sagan či monacká princezná Stéphanie.Mimochodom, v miništáte na brehu Stredozemného mora vlastní apartmán aj známy obchodník so zbraňami a monacký honorárny konzul u nás Miroslav Výboh, ktorý si tyká s premiérom Robertom Ficom. Trvalý pobyt si v daňovom raji uvádza bývalá tenistka Daniela Hantuchová. „Aj keď sa o tomto kniežatstve hovorí, že je snobské, nikto tu nerieši, na akom aute jazdíte a akej značky je vaša kabelka,“ povedala nedávno pre módny magazín EMMA. „V tenisovom klube som kedysi trávila celé dni od rána do večera. Ale dnes, keď som športovú kariéru zavesila na klinec, vidím Monako úplne inak. Až teraz mám čas všímať si krásne zákutia v okolí dediny Eze či Roquebrune, ktoré sú ozaj romantické a je z nich nádherný výhľad na celé kniežatstvo.“

Slováci v kniežatstve môžu nakupovať nehnuteľnosti ako všetci cudzinci. Ale tým šetrnejším sa pri tamojších astronomických cenách môže zatočiť hlava. Štvorcový meter v Monaku totiž stojí od 35-tisíc eur, v luxusnejších rezidenciách do 140-tisíc eur. Pre zaujímavosť – na Rue Comte Félix Gastaldi, na ktorej má trvalý pobyt aj slovenský boháč, predávajú teraz miniatúrnu garsónku a za skromných 25 štvorcových metrov pýtajú 1,1 milióna eur. V Monaku sa to vraj mnohým vyplatí.

„Ivan tam má všetko, teplú klímu, Ferrari aj jachtu,“ vysvetľuje náš zdroj, prečo to Jakaboviča zavialo na pobrežie. V skutočnosti to pre známeho finančníka nemôže byť nič nové. Na červenom Ferrari sme ho v Monaku odfotili už pred deviatimi rokmi. Priviezol sa do prístavu, kde kotvila neslávne známa jachta Leonardo II. O luxusnom tridsaťmetrovom skvoste chlapcov z J&T sa vtedy veľa hovorilo – z paluby lode totiž sledoval v roku 2008 preteky formuly 1 vtedajší minister financií Ján Počiatek. Keď sa o tri dni rozhodlo o zmene centrálneho kurzu koruny oproti euru a finančníci z jachty zarobili milióny, premiér za podozrivú náhodičku udelili ministrovi žltú kartu.Štyridsaťmetrový skvost: V Monaku by mala kotviť loď Leonardo III, ktorá ponúka wi-fi pripojenie, ale k dispozícii je aj jacuzzi či posilňovňa.