2436

Ibrahim Afellay

Vek:
33
Narodenie:
2. 4. 1986 , Utrecht, Holandsko
Znamenie:
BARAN
Výška:
181
217
Ibrahim Afellay

Ibrahim Afellay,

Barcelonský vianočný darček. Aj tak by sa dala charakterizovať posila z PSV Eindhovenu, Ibrahim Afellay. Prečo vianočné? Zmluvu s klubom totiž tento Holanďan s marockými koreňmi podpísal 24. decembra 2010, teda na Štedrý deň. Tomuto podpisu predchádzalo päť týždňov, kedy sa vedenie oboch klubov dohodlo na transferu. Afellay sa stal nielen prvý posilou trénera Josepa Guardiolu v zimnom prestupovom období sezóny 2010/11. Zároveň je totiž historicky prvým hráčom, ktorého Guardiola kúpil v zime. Poďme si teda našu novú tvár predstaviť trochu bližšie.

Ibrahim Afellay sa narodil 2. apríla 1986 v Utrechte a futbal sa najprv učil v regionálnom klube USV Elinwijk. Neskôr si jeho talent a nadanie všimli scouti z Eindhovenu a mladého hráča, ktorý má marockej korene, kúpili. To sa písal rok 1996. Nie nadarmo je Ibrahim považovaný za jedného z najviac talentovaných hráčov holandskej národnosti a futbalu všeobecne. Ako v PSV, tak v holandských juniorských výberoch bol totiž považovaný za hviezdu. Veď vo svojom klube vykonával funkciu kapitána, bol na tom teda podobne ako napríklad Cesc Fábregas v Arsenale.

V prvej tíme debutoval 4. februára 2004 a to v pohárovom zápase proti NAC Brede. Čo sa týka ligového debutu, ten si pripísal hneď o desať dní neskôr. Vo veku iba 17 rokov nastúpil do zápasu PSV proti Twente Enschede. Do konca ligového ročníka si pripísal ešte dva štarty. Ku koncu sezóny 2004/05 si zahral prvýkrát v základnej zostave a to v stretnutí proti Feyenoordu. Zanechal za sebou skvelý dojem a to hlavne dvoma gólmi na svojom konte. Celkom mal Ibi, ako sa mu v rodnom Holandsku prezývali, v tejto sezóne na svojom konte 7 štartov za prvý tím, avšak prelom prišiel až v nasledujúcej sezóne. Tam si upevnil svoje miesto v prvom tíme už na začiatku sezóny a to vinou zranenia dvoch jeho spoluhráčov. V holandskom superpohára a prvých troch súťažných zápasoch nastúpil vždy v základnej zostave a tak sa z neho stal stály hráč. Ďalej v nej tiež debutoval v Lige majstrov a to 13. septembra v zápase proti nemeckému Schalke 04.

V nasledujúcich piatich sezónach odohral v drese PSV vždy minimálne 23 stretnutí. Obzvlášť vyvedená bola tá 2008/09, kedy sa mimochodom darilo aj Barcelone. V nej si totiž pripísal 13 gólov. Aj napriek tomu že je mu ešte len 24, je teda Afellay veľmi skúsený. Vedľa štartov pozbieral tiež mno trofejí a ocenení. V roku 2007 získal cenu Johana Cruyffa pre najlepšieho mladého hráča roka. Zatiaľ sa mu podarilo vyhrať KNVB Beker (holandský národný pohár), Johan Cruijff Schaal (holandský superpohár) a štyrikrát triumfoval klub z tretieho najväčšieho mesta Holandska v Eredivisie. Rovnako tak figuroval vlaňajší tretí celok tabuľky ako v Lige majstrov, tak v Európskej lige. Pripísal si celkom 214 súťažných zápasov a v nich zaznamenal 40 gólov.

V poradí siedma posila z holandského klubu sa všetok svoj um naučila práve v krajine tulipánov. Dvadsaťštyriročného rýchlika a technicky veľmi nadaného hráča zdobia priamočiary postup na bránu a tiež dobrá streľba. V posledných rokoch hral v klube z Eindhovene krídlo, ale vie hrať aj na stredu zálohy a vyrástol tak vo skvelého hráča, ktorý je však stále mladý a môže sa zlepšovať. Z oboch krídel sa veľmi presne dokáže stiahnuť a uľahčuje mu to navyše dokonalá práca s loptou, ktorou sa Ibrahim môže pochváliť. Vyniká rýchlosťou, obratnosťou a skvelú kopaciu technikou ako z blízka, tak z diaľky, čo niekoľkokrát predviedol za jeho pôsobenia v Eredivisie, teda v najvyššej holandskej súťaži.

Nezmienili sme ešte jeho medzinárodnú kariéru. Na začiatku mal Ibrahim možnosť voľby, mohol totiž hrať ako za Holandsko (kde sa narodil), tak za Maroko (kde sa narodili jeho rodičia a má tu predkov). Nakoniec si vybral svoju rodnú domovinu a to aj napriek veľkej konkurencii, ktorá v zálohe panuje. Určite však neoľutoval. V drese Oranjes debutoval 28. apríla 2007 v zápase proti Slovinsku a odvtedy nastúpil zatiaľ k celkom 31 zápasom. V tom proti Švédsku dňa 12. októbra 2010 strelil Ibrahim svoje prvé dve reprezentačné góly. Bol tiež súčasťou tímu pre Euro 2008 a Majstrovstvá sveta 2010. Stále je však mladý a od trénera Berta van Maarwijka môže ešte dostať plno pozvánok.

Kontrakt holandského hráča mal skončiť práve budúci rok v lete a samotný Afellay vyjadril želanie odísť z klubu. V novembri sa ozvala Barcelona a nebolo čo riešiť. Nasledovalo päť týždňov na ktorých konci Afellay podstúpil lekárske testy a klasické rutiny novo prichádzajúci posily (teda foto pred klubovým logom, prvé rozhovory a predstavenie fanúšikom na štadióne). Prezentácia sa konala hneď na druhý deň po príchode do Barcelony (23. decembra) a predchádzal jej podpis zmluvy, ktorá ho udrží v klube minimálne do roku 2015. Aj vďaka končiace zmluve stál katalánsky veľkoklub tento Holanďan iba 3 milióny eur. A ak sa mu tu bude dariť rovnako, ako predchádzajúcom posilám z PSV a Holanďanom všeobecne, potom to bude skvelý nákup. Aj teraz je to ale skvelá investícia, ak prihliadneme k jeho vlastnostiam a dosiahnutým úspechom.