2925

F. Murray Abraham

Vek:
79
Narodenie:
24. 10. 1939 , Pittsburgh, Pennsylvanie, USA
Znamenie:
ŠKORPIÓN
Výška:
180
298
F. Murray Abraham

F. Murray Abraham,

pochádza zo zmiešanej sýrsko-talianskej rodiny. Herectvo sa venoval už počas štúdií 1959-61 na University of Texas v El Pase. Profesionálnu hereckú kariéru zahájil 1965 na divadle v Los Angeles a ďalšie prípravu absolvoval u Uty Hagenovej v newyorskom štúdiu Herberta Berghof.

Najprv sa uplatnil na mimobroadwayských scénach, kde na seba upozornil oi. V Shakespearových drámach Macbeth a Kráľ Lear. Za svoj výkon v Čechovovom dráme Strýček Váňa dostal cenu Obie. Na Broadwayi debutoval 1966 v hre I. B. Singera Tiebele a jej démon. Od poč. 70. rokov pôsobil tiež v TV a začal spolupracovať s významnými film. tvorcovia, ktorí ho však dlho obsadzovali iba do vedľajších rolí.

Medzinárodná popularitu, Oscara 1984 a Zlatý glóbus 1984 mu priniesla úloha Mozartovho žiarlivého a intrikánského rivala, dvorného cisárskeho skladateľa Antonia Salieriho v rovnomennej film. adaptáciu hry Petera Shaffera Amadeus (r. M. Forman).

Obdobne pôsobivú kreáciu predviedol v postave inkvizítora Bernarda Guia, fanatického náboženského dogmatika, ktorý sa vo film. prepisu historického románu Umberta Eca Meno ruže (r. J.-J. Annaud) snaží nemilosrdne zlikvidovať nepohodlné ideologickej odporcu. Hoci sa F. M. A. presadil pred film. kamerou, zostáva aj naďalej verný divadlu a nezanedbáva ani svoju pedagogickú činnosť na Brooklyn College.