2320

Éric Abidal

Vek:
40
Narodenie:
11.9.1979, Lyon, Francázsko
Znamenie:
PANNA
Výška:
185
79
Éric Abidal

Éric Abidal,

je defenzívny typ hráča, ktorý nerád riskuje. Dokáže vyvinúť obrovskú rýchlosť, skvele odoberá loptu a je veľmi úspešný v osobných súbojoch. Jeho najväčšou slabinou je nedostatočná podpora útoku, ktorá mu je často vytýkaná. Jeho obľúbenou pozíciou v obrane je stred, kam sa občas z ľavej strany podvedome sťahuje a necháva tak svoj priestor vľavo pre súpera voľný.

Éric Abidal sa narodil 11. júla 1979 v Lyone rodičom, ktorí pochádzajú z Martiniku. S futbalom začal v Lyon-La Duchere, v klube z predmestia Lyonu. Profesionálnu kariéru naštartoval v roku 2000 v slávnom Monaku, kde odohral 22 zápasov za prvý tím a stretol sa so svojím súčasným spoluhráčom Rafaelom Marquez. Po dvoch rokoch sa sťahoval do Lille, kam si ho priviedol jeho bývalý tréner Claude Puel. V tomto klube preukázal Abidal naplno svoj talent. Počas dvoch rokov odohral 62 zápasov a tak prišiel čas na ďalší krok v jeho kariére. Veľký záujem malo PSG, ale jeho novým pôsobiskom sa stal Olympique Lyon, ktorý mal už v tom čase dominantné postavenie vo Francúzsku.

V tejto dobe bol tiež Éric prvýkrát povolaný Raymondom Domenechem do reprezentácie, kde mal nahradiť slávneho Bixente Lizarazu, ktorý skončil s futbalom. Hoci ho prenasledovala počas angažmán v Lyone časté zranenia, dostal sa do kádra pre Majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku, kde vynechal iba jeden zápas kvôli kartovému trestu.

V Lyone sa vypracoval za najlepšieho ľavého obrancu súťaže a po štarte na spomínanom Majstrovstvá sveta mu začínal byť aj Olympique malý. Vedenie klubu ho dokázalo presvedčiť, aby zostal aj v sezóne 2006/07, ale po jej skončení už chcel Abidal odísť definitívne. Záujemcov o jeho služby sa vyskytlo niekoľko, hovorilo sa o AC Miláno, Arsenalu, Realu Madrid alebo Valencii, ale „Rico“ od začiatku preferoval angažmán v Barcelone. Jeho želanie sa mu po dlhých a zložitých rokovaniach vyplnilo, keď Barça za neho zaplatila 15 miliónov eur a podpísala s ním štvorročný kontrakt. Jeho úlohou bolo nahradiť Giovanni van Bronckhorst, ktorý odišiel do Feyenoordu Rotterdam.

To sa mu zo začiatku darilo náramne(perfektne). V prvej polovici sezóny podával Éric perfektné výkony a dával dokonca zabudnúť na svoju povesť obrancu, ktorý nevie podporiť útok. Avšak Abidal je predovšetkým fyzicky založený hráč a so zlými tréningy Franka Rijkaarda prišiel v druhej polovici sezóny obrovský pád v jeho výkonoch. Jeho mizéria pokračovala aj v drese Francúzska na EURO 2008, keď v zápase s Talianskom, ktorý rozhodoval o postupe zo skupiny, zavinil penaltu a bol vylúčený.

S príchodom Pepa Guardiolu sa zdvihli aj výkony Erica. Ten sa postupne zlepšoval nielen v defenzíve, ale aj v podpore útoku. Do svojho zranenia v zime 2009/10 patril k najlepším obrancom tímu a vyvrátil tak časté tvrdenie, že je najslabším článkom barcelonské zostavy. Ako člen základu má podiel na všetkých získaných trofejách posledných dvoch rokov. Guardiola ho tiež v ročníku 2010/11 začal využívať na poste stopéra, kde hral predovšetkým v reprezentácii. Bohužiaľ práve výkony za Francúzsku mu znižujú kredit. Na MS Francúzsko vybuchla a prispel k tomu aj Abidal.