2338

Emmanuel Adebayor

Vek:
35
Narodenie:
26. 2. 1984 , Lomé, Togo, Afrika
Znamenie:
RYBY
Výška:
190
117
Emmanuel Adebayor

Emanuelle Adebayor,

je togský futbalový útočník, ktorý v súčasnosti hrá v londýnskom Arsenale.

S futbalom začínal vo svojom rodnom meste Lomé, kde si ho vyhliadol francúzsky klub FC Metz, keď mal 15 rokov. Adebayor prišiel do Francúzska v roku 1999 a začal hrávať za miestnu „sedemnástku“. O dva roky neskôr už zažil premiéru v prvom mužstve, keď odohral 9 zápasov a strelil dva góly. Hneď v nasledujúcej sezóne 2002/03 už nastrieľal 13 gólov v 34 stretnutiach.

V roku 2003 prišiel prestup do Monaka, ktorému pomohol dvoma gólmi v desiatich stretnutiach vo famóznej jazde Ligou Majstrov v sezóne 2003/04, ktorá sa skončila až vo finále prehrou s FC Porto v pomere 0:3. Adebayor mal v Monaku komplikovaný vzťah s trénerom Francescom Guidolinom, ktorý ho vylúčil z mužstva pre opakované absencie na tréningoch.

Adebayor si pre reprezentačnú kariéru vybral Togo, napriek tomu, že mohol hrať aj za Nigériu. Pomohol Togu kvalifikovať sa na Africký Pohár Národov v roku 2006 skórovaním jedenástich gólov, čo bolo najviac v kvalifikácii. Taktiež pomohol Togu prvýkrát sa kvalifikovať na Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2006. V Nemecku odohral všetky tri zápasy svojho mužstva.

Aj tu sa však prejavila jeho búrlivá povaha, keď sa dostal do konfliktu s nigérijským trénerom Stephenom Keshim pre svoje neskoré večerné príchody a nerešpektovanie príkazov. Keshi bol tesne pred Majstrovstvami Sveta odvolaný, keďže si Togská Futbalová Federácia nemohla dovoliť absenciu svojej najväčšiej hviezdy.

10. februára 2009, bol Africkou Futbalovou Konfederáciou (CAF) na ceremónii v Lagose v Nigérii vyhlásený za Afrického futbalistu roka 2008 pred Mohamedom Aboutrikom z Egypta a Michaelom Essienom z Ghany

Z Benficy ho kúpilo Monako a z tohto klubu Adebayor prišiel do Arsenalu. Prežil tam báječnú sezónu ktorú nakoniec nezakončil titulom z ligy majstrov, Arsenal prehral s Barcelonou 1: 2. Ale naopak na MS Adebayor moc nezažiaril a Togo nepostúpili zo základnej skupiny. Jeho nový spoluhráč Tomáš Rosický by si s ním mohol rozumieť rovnako ako s Janom Kollerom.

Má korene v Nigérii, ale pochádza z Toga. V siedmich rokoch sa s rodičmi Adebayor presťahoval do Lisabonu tam tiež vyrastal a hral za mládežnícke kluby Benficy Lisabon.