1581

Ed Sheeran

Vek:
28
Narodenie:
17.februára 1991, Halifax
Znamenie:
VODNÁR
Výška:
173
1965
Ed Sheeran

Ed Sheeran,

1Ed Christohper Sheeran sa narodil 17. februára 1991 v meste Halifax ležiacom v Anglicku. Jeho otec je  výtvarník s Írskymi koreňmi a matka sa zaoberá výrobou šperkov. Ed Sheeran je anglický spevák, raper, textár, gitarista a hudobný producent. Jeho starší brat Matthewa sa tiež pohybuje v hudobnej brandži a občas spolu aj spolupracujú.

Od 4 rokov sa ED venoval hudbe, spieval v kostolnom zbore. Počas jeho školského štúdia sa naučil hrať na gitaru. Na strednej škole sa pustil do písania svojich vlastných pesničiek. Ed začal nahrávať hudbu od roku 2004, a prvú neoficiálnu tvorbu vydal pod názvom Spinning Man. Od 15 rokov sa začal kamarátiť so spevákom  Michaelom Rosenbergem, známym ako Passenger s ktorým hrával na koncertoch v Cambridge. V roku 2008 sa Ed rozhodol presťahovať do Londýna, čo mu prinieslo viacej možností. Nasledujúci rok vydal EP You Need Me a následne vyrazil na svoje turné.  V roku 2010 ho dokonca rapper Example pozval na svoje turné. Ed vydal EP Loose Change, ktorý obsahoval jeho debutový singl „The A Team“. 8. Januára 2011 vydal No Collaborations Projekts, na ktorom sa podielali aj napr. raperi James Delvin, Wiley. Behom prvého týždňa  sa predalo viacej ako 7 tisíc kusov. Pre svojich fanúšikov usporiadal zadarmo koncerty, neskôr podpísal zmluvu so spoločnosťou Asylum Records. Koncom Apríla 2011 sa Ed objavil na hudobnej televíznej Show Laterm kde vystúpil s piesňou „The A Team“.  V Máji 2012  si za tento song na predávaní cien Ivor Novello Awards vyslúžil cenu za najlepší Song. V roku 2011 ešte vyšiel jeho druhý sing „You Need Me, Idon´t Need You“ a taktiež tretí „Lego House“.

Na prelome roku 2012-2013 sa Sheeran vydal na menšie turné po Spojených štátoch, počas ktorého odohral niekoľko koncertov. 5  Novembra 2013 vydal singl “ I See Fire“, ktorý bol súčasťou soundtracku k filmu Hobit: Šmakova dračia púšť. Za rok 2014 bol Ed Sheeran najstreamovanejším umelcom v službe Spotify. Na 57. predávaní cien Grammy  získal za album x nomináciu v kategorii Album roka. Ed svoju tvorbu prinášal aj inde napríklad napísal pieseň „Love Yourself“ pre Justina Biebera, ktorá bola súčasťou Bieberova alba Purpose.

Ed vystúpil v roku 2015 na predávaní cien MTV Europe Music Awards 2015 v Itálskom Miláne z kadiaľ si odniesol ocenenie v kategórii Best Live Act. Najväčšieho ocenenia sa dočkal na 58. predávaní cien Grammy v roku 2016, kde zvíťazil v kategórii pieseň roku a najlepšie sólo vystúpenie. Ďalšími jeho singlami boli “ Shape of You“ a „Castle on the Hill“, ktoré vydal 6. Januára 2017 tie mali hneď veľký úspech trhli niekoľko úspechov. Behom 24 hodín získali dohromady viac než 13 miliónov streamov na Spotify. 13. Janurára ovládli prvú a druhú priečku  UK Singles Chart. Ed sa stal prvým umelcom histórie, ktorého singly ovládli obe priečky hitparády. V US Billboard Hot 100 sa s piesňou „Shalpe of You“ dostal tiež na prvú priečku, „Castle on the Hill“ obsadil skvele šieste miesto a Ed tak trhol historický rekord aj v USA. Ešte žiadnemu umelcovi sa nepodarilo mať dve piesne a zároveň v USA top 10. 16. Marca 2017 zahájil v Italskom Tutné Tour, ktoré by malo byť ukončené 27.  Marca 2019 v Juhoafrickej metropole.