1386

Diego Maradona

fotbalista,tréner

Vek:
58
Narodenie:
30. 10. 1960 , Lanus, Argentina
Znamenie:
ŠKORPIÓN
Výška:
166
782
Diego Maradona

Diego Maradona,

Diego Armando Maradona sa narodil 30. Októbra 1960 v Villa Fiorito, ktorá je jednou z najchudobnejších predmestí argentínskej metropoly Buenos Aires. Bol piate z ôsmich detí, jeho otec Diego a matka Dalmy. Začal hrať futbal v deviatich rokoch v tíme Cebollitas, prípravka celku Argentinos Juniors a vďaka jeho talentu čoskoro získal prezývku „Golden boy“.V profesionálnom futbale, Diego debutoval už vo veku šestnásť rokov, keď nastúpil na Argentinos Juniors. O niekoľko mesiacov neskôr sa dostal do argentínskej reprezentácie a stal najmladším hráčom v histórii,ktorý pre argentínsky národný tím hrá. Na majstrovstvách sveta v roku 1978, sa konalo v jeho rodnej Argentíne, avšak, tréner národného tímu nemal možnosť ho umiestniť.

Na medzinárodnej úrovni,bol Diego výrazný, keď na juniorských majstrovstvách sveta v roku 1979. Argentína vyhrala titul, Diego trofej pre najlepšieho hráča turnaja, okrem toho vďaka úžasnému výkonu sa stal športovcom roka Južnej Ameriky. V roku 1981, dištriktmi, najlepší argentínsky klub Boca Juniors.Maradona mal byť najväčší tromf pre Argentína v majstrovstvách sveta v Španielsku v roku 1982, ale légie svojich fanúšikov sklamala, keď dal len dva góly a v najdôležitejších zápasoch vopred prehrvala. Argentína vyšila von v druhom kole. Diego Maradona podpísal zmluvu s katalánsky velkoklubem FC Barcelona, na ktorý bol prevedený za rekordnú sumu vo výške 3,4 milióna eur.

V Barcelone však argentínsky talent vďaka zranenia a žltačke veľa skúseností odovzdal.Z dvoch sezón hral v lige len 36 zápasov a klub manažérov rozhodol využiť opciu na predaj Neapoluu. Bolo to stále slušne urobené, keďže cena hráčov bola 6.7 milióna eur, teda takmer dvojnásobok, než za koľko ho Barcelona kúpila.Neapol bol určite najdlhšie miesto v Diegovej kariére futbalu, hral tam dlhé obdobie. V rokoch 1987 a 1990 pomohol tímu vyhrať talianskej najvyššej súťaži, v roku 1988/89 Neapol dokonca vyhral pohár UEFA.Najväčšie podujatie v Maradonovej kariére však nastalo v roku 1986 na majstrovstvách sveta v Mexiku. Môžeme povedať, že Argentína vyhrala turnaj vďaka Diegovi, bez neho by to sotva dokázala. Diego dal päť gólov a päť pomáhal nahrať, a stal sa najlepším hráčom turnaja. Avšak, na ňom leží tieň nekalého správania sa v záverečnej štvrtine v zápase s anglickom, ktorý je pravdepodobne najznámejší zápas vo futbalovej histórii.