1827

Angela Merkelová

nemecká kancelárka

Vek:
66
Narodenie:
17. 7. 1954 , Hamburk, Německo
Znamenie:
RAK
Výška:
165
-950
Angela Merkelová

Angela Merkelová,

Angela Merkelová sa stala prvou ženou, keď nastúpila do úradu nemeckej kancelárky. Vzhľadom k tomu, že vyrastala vo východnom Nemecku, má jej zvolenie istú symboliku – po zjednotení sa staal prvou vedúcou kabinetu bývalej DDR.Angela sa narodila 17. Júla 1954 v Hamburgu ako Angela Dorothy Kasnerová. Otec Horst bol evanjelický farár, matka Herlind učila angličtinu a latincinu. Už ako dieťa vyrastala   za železnou oponou, pretože jej otec sa pracoval neďaleko Berlína v nemeckej demokratickej republike.

Po vysokej školy,absolvovanej  v Temlinu, kde rodina žila, sa pripojila Angela na univerzite v Lipsku, na štúdium fyziky. Ukázala slušný talent pre vedu,  opísali ju ako dievča, ktoré mala vždy hlavu v kníhách. A tak po skončení školy nastúpila  do Akadémie vied. Doktorát,  získaný z fyziky, pokračovala, ale zaoberala sa aj kvantovou chémiou.Na Akadémii, Angela zostala až do roku 1990. Hneď po páde komunizmu Merkelová sa vrhla na politiku. Po prvé, vo východnom Nemecku, v krátkom čase, ale jej strane DA sa zlúčila s kresťanskou demokratickou úniou (CDU). Merkelová bola členom Snemu,bola zvolená v decembri roku 1990, v nasledujúcom roku, potom sa o post ministra, v jej programe boli  zahrnuté otázky žien a mladých ľudí. V roku 1994 jej potom Helmut Kohl  pridelil ministerstvo pre životné prostredie.

V roku 1998 CDU prehrala voľby a prešla do opozície. Pre nádej predseda CDU v spolkovej krajine Meklenbursko-predné pomoransko, avšak strany aplikácie našiel, stal tajomníkom CDU. Na tento post trvala dva roky.