2426

Andre Agassi

Vek:
49
Narodenie:
29. 4. 1970 , Las Vegas, Nevada, USA
Znamenie:
BÝK
Výška:
180
953
Andre Agassi

Andre Kirk Agassi,

sa narodil 29. apríla 1970 v Las Vegas. K tenisu ho priviedol otec Mike, bývalý boxer, ktorý štartoval za reprezentáciu Iránu na olympijských hrách v roku 1948 a 1952. Potom sa presťahoval do hlavného mesta Nevady a stal sa tenisovým profesionálom. Vďaka jeho vášni pre šport mali štyroch  potomkov – Rita, Philip, Tami a najmladší Andre – má ideálne podmienky pre svoj športový rast. Už v štyroch rokoch bol budúci tenisový kráľ porovnávaný s takými celebritami, ako Björn Borg či Ilie Nastasse.

Vyťažený otec nemal vzápätí na tréningy svojho potomka dosť času. V trinástich rokoch preto Andre nastúpil do slávnej tenisovej školy Nicka Bolettieriho, pod ktorého vedením sa o tri roky neskôr stal profesionálom. Čoskoro sa vyšplhal až na tretie miesto v rebríčku ATP, ale zároveň naberala na sile aj jeho povesť „zlého chlapca“. Veľa afér, ale žiadny Grand Slam.

Zmenu priniesol rok 1992, v ktorom sa Andre rozhodol na divokú kartu skúsiť Wimbledon. Proti všetkým očakávaniam sa prebil až do finále, kde zdolal kráľa delových podaní Gorana Ivanisevic. Razom sa stal idolom tenisových fanúšikov, hoci mnohým z nich ležali v hlave jeho džínsové šortky a náušnice v uchu. Na vtedajšiu dobu, kedy na posvätný londýnsky kurt vstupovali hráči v bielom rovnošate, to bol celkom odvážny počin.

Zároveň s nečakaným triumfom však na Andreho doľahla tiaže očakávania. Zrazu bol všade považovaný za favorita, čo jeho psychickej pohode nijak neprospelo. Krátko po wimbledonskom triumfe sa rozišiel s koučom Bolettierim. „Neviem, prečo som to vtedy urobil. Pomohol mi v kariére ako nikto iný a ja som jednoducho dostal pocit, že by sa niečo malo zmeniť. Dodnes to poriadne nechápem,“ tvrdí dnes Agassi.

Novým trénerom čerstvej hviezdy sa stal Andreho kamarát a bývalý tenista Brad Gilbert. Pod jeho vedením dosiahol Agassi ďalšie tituly: U.S. Open 1994, Australian Open 1995, zlatá medaila na olympijských hrách 1996. Stále väčšiu časť jeho života však vyplňovali súkromné aktivity, najmä vzťah s herečkou Brooke Shieldsovou. „Úplne sa sebe odovzdali,“ spomína kamarátka Lyndie Benson. Takmer štvorročný vzťah vyvrcholil svadbou 19. apríla 1997 v kalifornskom meste Carmel.