2982

Amy Adams

Vek:
45
Narodenie:
20. 8. 1974 , Aviano, Pordenone,Taliansko
Znamenie:
LEV
Výška:
163
697
Amy Adams

Amy Lou Adams,

je americká herečka a speváčka.Narodila sa v meste Vicenza v Taliansku americkým rodičom. Má štyroch bratov a dve sestry. Rodina sa usídlila v Castle Rock v Colorade, keď mala osem rokov. Navštevovala strednú školu Dougles Country.

Jej filmový debut prišiel v roku 1999 v snímke Krása na zabitie. Po niekoľkých seriáloch a béčkových filmoch bola v roku 2002 obsadená do role Brendy Strong vo filme Chyť ma, ak to dokážeš, ale jej prelomová rola prišla v roku 2005 v nezávislom filme Junebug, kde za stvárnenie Ashley Johnsten získala ohlas u kritikov a nomináciu na Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Následne si v roku 2007 zahrala v disneyovskej filme Kúzelná romanca, komerčne úspešnom filme, ktorý mal aj úspech u kritikov a za rolu princeznej Giselle získala svoju prvú nomináciu na Zlatý glóbus. Svoju druhú nomináciu na Zlatý glóbus a Oscara získala za úlohu mladej mníšky, sestry James, vo filme Pochyby. Hoci sa objavila v rade dramatických a komediálnych rolí, tak si pôvodne získala reputáciu za hranie postáv s veselými a sluníčkovými dispozíciami, ale od tej doby stvárnila veľký rad rolí.

Objavila sa vo filme Jarné upratovanie s.r.o. po boku Emily Blunt a Alan Arkin a nasledujúci rok stvárnila Amelie Earhart v snímke Noc v múzeu 2. V roku 2009 hrala hlavnú úlohu vo filme Julie a Julia a v nasledujúcom roku si zahrala v romantickej komédii Priestupný rok. Za rolu Charlene Fleming v snímke Fighter získala tretiu nomináciu na Oscara, Zlatý glóbus, druhú nomináciu na cenu BAFTA a piatu na Screen Actors Guild Award.

V roku 2011 sa objavila po boku Jasona Segel vo filme Muppets. V roku 2012 stvárnila Peggy Dodd v snímke Majster a dcéru postavy Clinta Eastwooda v baseballovom dráme Problém s dráhou letu. Za Majstra bola štvrtýkrát nominovaná na Oscara a Zlatý glóbus a tretíkrát na cenu BAFTA.

V roku 2013 si zahrala Lois Lane v rebootu série o Supermanovi, s názvom Muž z ocele. S Christianom Baleom, Bradley Cooperom a Jennifer Lawrence sa objavila vo filme špinavý trik, Za rolu vyhrala Zlatý glóbus a Filmovú cena Britskej akadémie a získala nomináciu na Oscara a cenu BAFTA. Tiež sa objavila v kritiky uznávanom filme Ona. V roku 2014 si zahrala vo filme Tima Burtona Big Eyes, kde stvárnila maliarku Margaret Keane. Za rolu získala Zlatý glóbus v kategórii najlepšia herečka v komédii alebo muzikálu. Rolu Louis Lane si zopakovala vo filme Batman v Superman: Úsvit spravodlivosti z roku 2016.