Vzájomný rešpekt vo vzťahu ladí s jeho fungovaním

Článok

Niektoré ženy to skúšajú často – zmeniť alebo prevychovať svojho partnera. Potom ale nie je možné, aby mali rovnocenný vzťah. Rešpekt jedného k druhému a z toho plynúce rovnocenný vzťah je základom každého dobre fungujúceho vzťahu

Kto by nechcel to najlepšie pre osobu, ktorú miluje?

Ak sa snažíte potenciálneho alebo súčasného partnera neustále zachraňovať, meniť alebo prevychovávať, potom medzi vami nikdy nemôže byť rovnováha. Z dlhodobého hľadiska ale dáva väčší zmysel snažiť sa svojho partnera pochopiť a vzťah v rámci možností posilniť. Nevysilujte sa príliš snahou niekoho zmeniť alebo prevychovať. Každá dospelý je totiž v prvom rade zodpovedný sám za seba.

Držte si odstup

Ak naozaj máte pocit, že s vaším mužom nie je niečo v poriadku, odolajte vlastnej potrebe analyzovať ho a „liečiť“. Od toho máme psychiatrami a terapeutmi. Nesnažte sa si z toho urobiť súkromný projekt, uškodilo by to jemu aj vám. Odporučte radšej partnerovi nejakého experta a ďalej sa nezúčastňujte.

prečítaj si aj: poznáš Česko?

Požadujte vystupovanie dospelého

Neospravedlňujte nevhodné správanie vlastnými psychologickými výklady. Je váš muž naozaj „introvertný mysliteľ“ alebo len hundroš? „Príliš emocionálne“ alebo sa len nevedia ovládať? „Príliš často sa sklamal, a preto ešte nie je pripravený na nový vzťah“ alebo jednoducho len nezrelý? Od svojho partnera máte právo očakávať dospelých rokovaní. Každý má nejaké vlastnosti, ktoré so sebou do vzťahu prináša, ale oveľa dôležitejšie je správna miera komunikácie, zapojenie sa a zodpovedajúce správanie.

Nesnažte sa čítať myšlienky

Problematické vzťahy vyvolávajú v druhých občas zlú ctižiadosť. Chcú, ak o sebe partner nechce nič prezradiť, čítať jeho myšlienky a uhádnuť každé želanie. Je samozrejme dobré ukázať empatiu a ohľaduplnosť, ale každý dospelý nesie zodpovednosť sám za seba. Obklopte sa ľuďmi, s ktorými je vám dobre a ktorí nemajú problém so vyjadriť.

Hovorte s partnerom

Niekedy v kríze pravdu pomôže pohovoriť si s najlepšou kamarátkou alebo mamičkou. Nezabudnite ale hovoriť o problémoch aj s vaším partnerom. Môžete si spolu vlastne vôbec prehovoriť, jeden druhého nechať vyjadriť svoje pocity, vypočuť a ​​primerane reagovať? Ak nie, potom vzťah zrejme do budúcna nemá veľa šancí.

Pomáhajte, ale nie stále

Vzťah nie je dobré miesto pre neustálu pomoc. Ukončite ho, ak stojí len na základoch ľútosti. To neznamená, že by ste sa nemali navzájom podporovať alebo si pomáhať. Ale malo by to byť len dobrovoľne a len v ojedinelých prípadoch. Určite nie je najlepší nápad požičiavať svojmu ex-priateľovi peniaze, keď viete, že má s nimi problém.

maya

today

Odporúčané profily

Profilová fotka
Catherine Zeta-Jones
Profilová fotka
Niki Lauda
Profilová fotka
Marek Dospiva