„Uveriteľný“ Boris a jeho schránkový škadál, pral peniaze?

Článok

Biznis predsedu Sme rodina bol podľa zistení strany Spolu podozrivo poprepájaný s pochybnými schránkovými firmami a človekom, ktorý mal byť namočený do prania špinavých peňazí.Uvádza portál dnes24

Boris Kollár momentálne čelí škandálu so svojou diplomovou prácou a dvaja koaliční partneri žiadajú jeho odstúpenie z postu predsedu NR SR. Nové zistenia mimoparlamentnej strany Spolu mu môžu ešte viac zavariť a zvýšiť tlak na jeho odchod z čela parlamentu.

Schránkové firmy

Predseda strany Spolu Juraj Hipš na tlačovej konferencii podrobne predstavil spleť schránkových firiem, ktoré sa často používajú na upratanie nelegálnych peňazí. Ich súčasťou je aj Kollárova firma BSSC.

„Firma BSSC je poprepájaná so schránkami na Cypre, Karibiku a Paname. Tieto schránky využívajú schémy, ktoré sa bežne používajú na pranie peňazí,“ uviedol Hipš.

Aby toho nebolo málo, v týchto schránkových firmách sa vyskytuje aj neslávne známa osoba Geoffrey Magistrate. „Podľa zistení Medzinárodnej organizácie investigatívnych novinárov (OCCRP) už v minulosti pomáhal tento človek kryť podozrivé finančné transakcie,“ uviedol Hipš.

Podozrivá transakcia

Všetky zistenia korunuje informácia, že Boris Kollár predal polovicu svojej firmy práve pochybnej schránke Geoffreyho Magistrata a to za veľmi zvláštnych okolností.

„Zinkasoval za ňu 8,3 milióna eur. Podiel firmy bol ale podľa účtovných podkladov blízky 0 eur. Firma vlastnila iba jeden bager,“ uviedol J. Hipš. Predsedovi parlamentu preto poslal niekoľko štipľavých otázok:

Prečo podniká s podozrivými osobami ako je Geoffrey Magistrate? Prečo na podnikanie využíva schránkové firmy a schémy na pranie peňazí? Kto sú naozaj skutoční majitelia týchto schránkových firiem?

„Žiadame premiéra, aby bol v prípade svojho koaličného partnera rovnako dôsledný, ako keď bol opozičným politikom a vyzval Borisa Kollára k zodpovedaniu otázok ohľadne transparentnosti jeho podnikania,“ dodal predseda strany Spolu.

Prečo uveriteľný Boris vôbec podnika s pochybným človekom a cez schránkové firmy nám ako vždy vysvetli po svojom…

today

Odporúčané profily

Profilová fotka
Rita Ora
Profilová fotka
Alessandra Ambrosio
Profilová fotka
Martin JAKUBEC