Prehľad, ako splácať úvery v čase koronavírusu

Článok

Máte stále na splátky všetkých svojich pôžičiek? A budete mať aj v najbližších mesiacoch? Ako si v čase Koronavirové pandémie počať, ak máte dlhy a znížil sa váš príjem? Máme pre vás jednoduchý prehľad, ako sa z celej situácie nezblázniť a prečkať toto náročné obdobie aj po finančnej stránke.

Neprepadajte panike,

ale konajte včas Len počas uplynulého mesiaca prišli tisíce domácností o značnú časť svojich príjmov. A útlm ekonomiky pocítime všetci. Ak nemáte dokonalý prehľad o tom, koľko mesačne splácate, je najvyšší čas ho urobiť. Započítajte všetky hypotéky, lízingy, splátkové nákupy aj kreditné karty. A hľadajte spôsoby, ako splátky znížiť tak, aby pre vás boli únosné aj do budúcnosti.

Využite pomoc od bánk

Mnohé veľké banky sa kvôli pandémiu rozhodli svojim klientom pomôcť a poskytujú výrazné úľavy. Zistite si, či sa to týka aj vašich dlhov. „Ide nám o to, aby ľudia mali peniaze na základné živobytie. Preto umožňujeme zmrazenie hypotéky až na 6 mesiacov. Počas tej doby neplatia žiadne poplatky ani úroky. Proste počkáme, až prekonajú najťažšie obdobie, a potom sa spoločne na splátkový kalendár vrátime, „vysvetľuje Filip Belant zo Slovenskej sporiteľne.

prečítaj si aj: Zdravotníci dojali svet

Zjednodušujte, ako to ide

Väčšina ľudí má viac pôžičiek naraz. Podľa odborníkov je ale výhodnejšie zlúčiť všetky do jednej. Vaša finančná situácia sa tým ohromne sprehľadní, odpadne povinnosť platiť rôzne splátky rôznym inštitúciám v rôznych termínoch. A navyše budete mať v prípade problémov proti sebe spoľahlivého partnera, ktorému môžete veriť. „Zlúčenie úverov sa volá konsolidácie a vyzerá to tak, že jedna banka, ktorú si vyberiete, spojí všetky vaše dlhy do jedného. Vy potom máte len jeden splátkový kalendár, jedny férové ​​podmienky a len jedného partnera, s ktorým v prípade problémov komunikujete. Je to prehľadné, jednoduché a výrazne bezpečnejšie. Navyše môžete ušetriť na splátkach, „radí Filip Belant s tým, že práve najväčšia česká banka v prípade pravidelného splácania odpustí klientom až 15 mesačných splátok.

Pozor na podvodníkov

Viac ako inokedy platí, že je potrebné preverovať inštitúcie, od ktorých si požičiate peniaze. Súčasné krízy využije mnoho spoločností. Budú ponúkať veľmi rýchle, ale zároveň veľmi rizikové pôžičky. Nenechajte sa natlačiť do zbrklého rokovaní a zamyslite sa, či toto je naozaj partner, ktorému budete v nasledujúcich rokoch dlh splácať. Ako sa zachová, keď jeden deň zabudnete? Dovolí vám splatiť skôr alebo naopak počkať, keď sa vaša situácia zmení?

„Požičajte si len tam, kde ľuďom veríte. Od tetušky, zamestnávateľa alebo zavedené banky, ktorá férovo a zodpovedne zhodnotí vašu situáciu. Ak sa v budúcnosti stane, že nebudete mať na splácanie, je šanca problém napraviť. Môžete sa snažiť dohodnúť napríklad odloženie splátok alebo úpravu splátkového kalendára. Partner, ktorý je kvalitný a solídny, s vami bude hľadať riešenie, „odporúča Filip Belant.

Pred dlhom sa neschovávajte

Situácia je pre mnoho ľudí naozaj obtiažna. Pokiaľ sa ale budete tváriť, že problém neexistuje, a strkať pred splátkami hlavu do piesku, pripravte sa na to, že bude v budúcnosti ešte horšie. Náklady na pôžičku sa budú len zvyšovať. Popri úroku a ďalších súvisiacich poplatkov vám totiž protistrana naúčtuje tiež značné sankcie a poplatky za všetky úkony, ktorými sa nás snažia ku splácanie prinútiť: upomienky, právne zastúpenie, súdne konanie alebo exekúcie. „Tieto dodatočné náklady spolu s úrokom potom sú často aj vyššia ako suma, ktorú sme si pôvodne požičali,“ varuje David Šmejkal, riaditeľ Poradne pri finančnej tiesni s tým, že mnohé bohužiaľ vyburcuje k hľadaniu riešení až uvalenie exekúcie.

Mária Rita

today

Odporúčané profily

Profilová fotka
Rita Ora
Profilová fotka
Alessandra Ambrosio
Profilová fotka
Martin JAKUBEC